Hodí se do vaší domácnosti vinylová podlaha, nebo jí bude slušet dřevěná podlahová krytina?

Vybrat ideální podlahu do bytu je pro mnohé nadlidský úkol. Není divu. Dnes existuje velké množství podlahových krytin. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Před jejím výběrem je dobré odpovědět si na otázku, do jaké místnosti ji chceme položit. Investice do podlahy není zrovna malá a také ji nepokládáme každý rok. Jedná se o dlouhodobou záležitost. Uvědomte si, že například podlaha v kuchyni a koupelně musí být odolnější, jedná se o frekventovaná místa se specifickými požadavky. Některé druhy podlahových krytin dokážou dokonce zvětšit opticky místnost (chodba, obývák či kuchyně).

Vinyl, či plovoučka?

Moderní vinylová podlaha je v českých domácnostech velmi populární, můžete ji totiž zakoupit v nepřeberné paletě vzorů a designů. K tomu nevyžaduje zásadní údržbu a je k dostání za příznivou cenu. Je dobré vědět, že se však nedá renovovat a z hlediska ekologie není dobrým produktem. Dřevěná plovoucí podlaha je také oblíbená. Když upřednostníte palubková prkna ze sibiřského dřeva, vydrží vám po dlouhá léta. Dřevěná podlaha se však udržuje hůře v čistotě a je dost citlivá na vlhkost i nárazy.

Laminátová podlaha a produkty z PVC

Rolové PVC podlahy jsou na první pohled designově propracované a oslní i solidní pořizovací cenou či snadnou údržbou. Nutností je však poctivá pokládka, protože se musí položit na dokonale vyrovnaný povrch. Po tomto typu podlahy se příjemně chodí a vyzařuje z ní teplo. Trendy laminátová podlaha je sice cenově dostupná, odolná proti poškrábání a antialergenní, nicméně její povrch je studený a zvukové těsnění není valné. Do koupelen a na chodbu se hodí keramická dlažba, snadno se umývá a má dlouhou životnost. Bohužel klouže a ne všichni si ji dokážou sami položit. Při výběru podlahy zohledněte i její barvu, protože do malých neprosvětlených místností nepatří krytina tmavé barvy s velkými vzory!

Publikováno: 23. 02. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: Adam