Tipy pro jarní údržbu nadzemního bazénu

Údržba bazénuDo koupací sezóny je sice poměrně daleko, nicméně čas jarní údržby bazénů tu bude co by dup. Za ideální dobu na přípravu bazénu považujeme polovinu dubna, kdy noční teploty neklesnou pod bod mrazu a přes den má voda v bazénu teplotu 10 – 15 °C. Prvním krokem je odkrytí koupací plochy, tedy stažení plachty. Tu je třeba nechat důkladně vyschnout a poté ji uklidit někam, kde je chlad a sucho. Důležitý je také minimální přístup světla – jen tak může být zachována dlouhá životnost materiálu. Poté se můžeme vrhnout na čištění samotného bazénu.

Čištění stěn a kontrola filtrace

Dalším krokem je čištění stěn. Větší nečistoty jako je mrtvý hmyz, listy či tráva, lehce odstraníme síťkou. Poté je vhodné stěny vyčistit čistícím přípravkem, který na ně naneseme houbičkou. Poté necháme přípravek na čtvrt hodiny působit a důkladně opláchneme proudem vody. Silně znečištěné zahradní bazény si většinou vyžádají opakované čistění. Nečistoty, které se usadily na dně, lze snadno vysát speciálním bazénovým vysavačem.

Další etapu představuje čistění zaneseného filtru. Ten má nelehký úkol – během celé koupací sezóny nám pomáhá udržovat vodu čistou a proto bychom si měli na jeho údržbě nechat záležet. U pískové filtrace nezapomeňte zkontrolovat stav písku. Ten se musí po 2 – 3 letech vyměnit. Starý písek již není schopen tak dokonale filtrovat a navíc namáhá čerpadlo.

Měříme kvalitu vody

Po revizi filtrace můžeme napustit vodu. Její hladina by měla dosahovat ke skimmeru. Teprve poté, co se voda v bazénu promíchá (necháme puštěnou filtraci a to po dobu min. 24 hodin), můžeme objektivně změřit její kvalitu. Podle odborníků by měla mít neutrální pH v rozmezí 6,8 – 7,4. Kyselá voda způsobuje korozi, blednutí stěn a dráždí pokožku, v zásaditá voda podporuje tvorbu zákalů a snižuje účinnost chemických přípravků. Zaměřit bychom se měli také na další z opomíjených vlastností vody – její tvrdost. Ta by neměla přesáhnout 18 °N. Ve velmi tvrdé vodě totiž dochází ke tvorbě vodního kamene, jehož odstranění je často velmi problematické. Podrobně o údržbě bazénů si můžete přečíst i na iReceptar.cz.

Publikováno: 14. 01. 2013

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam

Tagy: jak udržovat bazén | údržba bazénové vody | údržba bazénu | údržba vody v bazénu