Jak postupovat při hledání nového bytu v Praze?

Je vám doma těsno a rozhodli jste se, že stávající bydlení vyměníte za něco většího? Ať už vás ke stěhování vedou nedostatečné dispozice stávajícího bydlení nebo úplně jiné důvody, měli byste se k hledání bytu postavit zodpovědně. Předpokládáme, že na nové adrese hodláte strávit alespoň několik let a proto byste si zohlednit následující faktory.

1.) Lokalita

Lokalita patří mezi nejdůležitější kritéria a v Praze to platí dvojnásob. Zaměřte se na dostupnost hromadné dopravy, kterou budete využívat dnes a denně. Cesta do práce, do obchodu, do školy... Nebudete-li mít neustále k dispozici auto, budete odkázání na MHD. Ještě lepším řešením jsou nové byty v Praze v lokalitách s dobrou občanskou vybaveností. Vyberete-li si bydlení, v jehož okolí jsou všechny důležité instituce a služby, máte vyhráno. Tip: při výběru lokality by vám mohl pomoct seznam zajímavých míst Praze.

2.) Dispozice

Hledáte-li nový byt kvůli tomu, že vám dispozice stávajícího nestačí, začněte přemýšlet „dopředu“. Plánujete dalšího potomka? V tom případě sáhněte po bytu s pokojem navíc (byť ho zatím nebudete využívat). Prostornější byt se vyplatí i lidem, kteří pracují z domova – mít vlastní pracovnu je k nezaplacení. Zároveň je dobré oddělit ložnici a obývací pokoj. Pro rodiny s jedním dítětem je tedy minium třípokojový byt. Výhodu vlastní ložnice objevíte v momentě, kdy dítě začne trávit v obýváku více času, než jste schopni akceptovat.

3.) Cena za čtvereční metr

Na první pohled to sice vypadá, že na ceně za čtvereční metr nemůže být nic nejasného. V praxi s ní ale někteří developeři „šikovně“ manipulují. Dejte si proto pozor na to, zda cena zahrnuje DPH, zda je ve výpočtu zahrnuta cena za balkon/terasu/garáž. Příliš nízká cena bytu může znamenat nepřesný výpočet, nicméně také mrzkou kvalitu provedení či horší občanskou vybavenost.

Kde hledat bydlení bez realitky?

Chcete-li za nový byt ušetřit, nemělo být na úkor kvality. Raději se zaměřte na domy a byty bez realitky. Nebudete muset platit horentní částky za zprostředkování a navíc předejdete tomu, že se vás bude snažit zmanipulovat realitní makléř. Tip: Pestrou nabídku domů a bytů bez realitky (nechybí ani stále vyhledávanější loftové byty) najdete na www.bytyprodejpraha.cz.

Publikováno: 10. 08. 2014

Kategorie: Reality

Autor: Adam

Tagy: jak hledat byt v praze | jak vybrat byt v praze