Dřevěné brikety: pohodlný způsob topení

Chladná rána připomínají, že se blíží konec léta a čeká nás podzim a zima. Dvě roční období, ve kterých si nejvíce užíváme posezení u krbu nebo kamen. Musíme však do nich mít co dát.

Pohoda i pohodlí

Krb vytváří jedinečnou atmosféru, ve které se dobře relaxuje, čte kniha nebo povídá s přáteli. Pohodu ale umí narušit nutnost neustále odcházet přikládat, což působí rušivě. Často topíme dřevem, které však může přidělávat zbytečné problémy. Nejdříve ho musíme připravit, nasekat, naštípat a nechat vysušit, protože mokré dřevo hoří špatně a hodně kouří, jak se z něj odpařuje voda. Dochází k zanášení kouřovodu a dlouho trvá, než začne hořet bez problémů. Příliš suché dřevo naopak shoří rychle a o to častěji musíme přikládat. Ideální jsou proto dřevěné brikety, které mají vysokou výhřevnost a dlouhou výdrž, takže nám dopřejí teplo a pohodlí bez neustálého zvedání se kvůli přikládání.

Pro noční klid

Topení v krbu nebo krbových kamnech však často nevyužíváme jen pro vytvoření příjemné atmosféry, ale i jako zdroj tepla. Pak je potřeba, abychom přikládali průběžně, což nás může dost omezovat. Pro dlouhodobé udržování teploty jsou pak skvělým řešením kůrové noční brikety, které jsou lisované z čištěné kůry s minimálním podílem dřeva. Tento typ zpracování zajistí dobu hoření 10 až 16 hodin a proto se používají nejčastěji k topení přes noc, abychom mohli nerušeně spát a nestarat se o přikládání. Dřevní brikety se vyrábí ze suchých pilina hoblin, které vznikají jako odpad při zpracování dřeva. Piliny se následně lisují do potřebných tvarů pod vysokým tlakem bez použití chemických lepidel nebo jiných pojiv, topení s briketami je ta ekologické.

Brikety ze dřeva se dobře skladují, v porovnání s řezaným dřevem mají minimální nárok na prostor. Mají vysokou výhřevnost, topení s nimi je komfortní a umožňují tak vychutnat si pohodovou atmosféru u krbu bez vyrušování.

Publikováno: 18. 08. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam