Dřevěná podlaha propůjčí vašemu bydlení exkluzivitu

ParketySkutečnou dominantou každé místnosti není nábytek nebo doplňky, ale podlaha. Ta udává celkový design interiéru a její volba proto patří mezi nejdůležitější rozhodnutí, které během rekonstrukce učiníte. Předtím, než se rozhodnete, byste měli zvážit nejen to, jak bude krytina vypadat, ale také její vlastnosti a nároky na údržbu. Toužíte-li po něčem skutečně exkluzivním a zároveň podlahu nehodláte za pár let měnit, zvolte dřevěné parkety. Ty si za předpokladu, že se o ně budete správně starat, udrží perfektní vzhled i za několik desítek let.

Vybíráme materiál

Dřevěné parkety jsou k mání v mnoha provedeních a to jak z klasických tak i exotických dřevin. Nejčastěji se setkáváme s dubem, který se chlubí stálostí a takřka neomezenou trvanlivostí. Není-li pro vás dub, ani další obvyklé dřeviny jako je javor, nebo jasan dostatečně exkluzivní, sáhněte po bambusu, brazilské třešni, wenge nebo americkém ořechu. Nezapomeňte svou volbu zkonzultovat s prodejcem, který posoudí, zda je vámi vybraná krytina do konkrétních prostorů vhodná.

Podlaha, která plave

Alternativou pro parkety může být dřevěná plovoucí podlaha. Ta sice neumožňuje tolik způsobů pokládky (stromeček apod.), realizace je ale mnohem rychlejší a stejně tak je možná pravidelná renovace. I „plovoučka“ je k mání v mnoha variantách, mezi něž patří i oblíbená bříza nebo kaučuk. Lze ji snadno zkombinovat se stále populárnějším podlahovým vytápěním a zpravidla je mnohem levnější, než klasické lepené parkety.

Nezapomeňte na údržbu

Ať už zvolíte parkety nebo dřevěnou plovoucí podlahu, nevyhnete se pravidelné údržbě. Ta nespočívá jen v každodenním úklidu, ale i v ošetření speciálními prostředky, které lze běžně zakoupit v drogériích. Frekvence údržby závisí na vytížení podlahy, při čemž silně namáhanou krytinu je vhodné ošetřit jednou za tři týdny. Méně zatěžované podlahy stačí ošetřit jednou za čtvrt roku.

Publikováno: 03. 01. 2013

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: parkety | parkety nebo plovoucí podlaha | plovoucí podlaha nebo parkety