Výhody a nevýhody dřevěné podlahy: Vše, co byste měli vědět, než se rozhodnete

V minulosti bylo rozhodování ohledně podlahové krytiny mnohem jednodušší. Prim hrálo dřevo. Ale dnes? Prodejci nabízí neuvěřitelně široké spektrum materiálů a každý jednotlivý typ podlahy má své specifické vlastnosti. Co se však týče dřeva, to se stále těší značnému zájmu, a to navzdory skutečnosti, že jsou k mání výrazně levnější varianty. Proč byste o něm měli uvažovat i vy? O výhodách a nevýhodách se dočtete v tomto článku.

Dlouhá životnost

K největším výhodám dřevěné podlahy patří dlouhá životnost. Bez ohledu na to, zda si pořídíte podlahové palubky, nebo jiný typ, získáte podlahu, která vám vydrží desítky let v takřka původním stavu. Stačí, když se o ni budete řádně starat. A když se na podlaze přeci jen projeví zub času, necháte si ji zrenovovat.

Vysoká odolnost a pevnost

Dřevo patří k nejoblíbenějším stavebním materiálům pro svou vysokou odolnost proti oděru. Zároveň mu nevadí ani sluneční paprsky. Ať už si pořídíte exotické či klasické dubové podlahy, v podstatě stačí, když budete pravidelně vysávat, případně povrch setřete vlhkým hadrem s přípravkem určeným na dřevo.

Skvělá izolace

Hledáte podlahu, která vás nebude studit? Právě jste ji našli. Dřevo má nadprůměrné tepelně-izolační vlastnosti, takže je velmi příjemné na dotyk. Můžete po něm chodit naboso po celý rok.

Vhodné pro alergiky

Dřevěné podlahy jsou jasnou volbou pro každého, kdo hledá ideální krytinu pro alergiky - nezadržuje v sobě prach. Mimo to přispívá k regulaci vlhkosti, čímž zlepšuje mikroklima.

Která dřevina je nejtrvanlivější?

Některé druhy dřeva jsou trvanlivější než ostatní. Dobrou volbou je modřín sibiřský s obsahem pryskyřice odpuzující vodu. Sibiřský modřín je snadno opracovatelný a díky přirozené impregnaci netrpí napadením houbami.

Jaké mají dřevěné podlahy nevýhody?

Počítejte s tím, že vás dřevo vyjde na o něco větší částku než koberec či PVC. Vyšší cena je logicky vyvážena delší životností. Měli byste však vědět také to, že dřevo neustále pracuje, reaguje na velké výkyvy teplot a vlhkost. Zároveň není příliš vhodné pro podlahové topení, nicméně na trhu najdete i podlahy se speciální úpravou určenou právě pro tento způsob vytápění.

Publikováno: 06. 04. 2018

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: nevýhody dřevěné podlahy | sibiřský modřín | výhody dřevěné podlahy