Finance

Darování nemovitosti – na co při něm nezapomenout

Dědictví může být poměrně složitý proces a příbuzní se často nevyhnou dlouhým sporům. Z toho důvodu majitelé nemovitostí často darují svůj byt, dům či pozemek příbuzným už za svého života. Jak takové darování probíhá a na co při něm rozhodně nezapomenout?

Darovací smlouva je nezbytná

Základem každého převodu nemovitosti musí být písemná smlouva, v tomto případě darovací. Při jejím sepisování dbejte na důkladný popis dané nemovitosti (nezapomeňte např. na garáž, podíly na sousedních pozemcích či břemena) a ověřte správnost všech zapsaných údajů. Samo sepsání darovací smlouvy ale nestačí k nabytí vlastnictví nemovitosti. Je ještě potřeba provést vklad do katastru nemovitostí.

Jaké daně se platí při darování

Při darování mezi příbuznými se neplatí darovací daň. Neplatí se ani daň z příjmu, pokud darování nemovitosti probíhá v přímé nebo vedlejší rodinné linii, případně mezi partnery, kteří žijí ve společné domácnosti minimálně jeden rok před obdarováním. Nepříbuzné osoby ale musí dar zdanit jako příjem. Příbuzné osoby musí darovanou nemovitost zdanit pouze v případě prodeje v následujících 5 letech. Každý obdarovaný musí jednou ročně zaplatit daň z nemovitých věcí.

Nemovitost lze užívat i po darování

Pokud chce dárce nadále užívat nemovitost pro své bydlení, musí zřídit služebnost bytu či domu. Zřízení služebnosti, tj. bezplatného doživotního užívání nemovitosti by mělo být zapsáno v darovací smlouvě. Předmět služebnosti je nutné správně vymezit ve smlouvě o jejím zřízení. Tam je dobré také uvést bližší práva a povinnosti k údržbě nemovitosti.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.