Co zahrnuje pojištění domácnosti a za co byste si měli připlatit?

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Poměrně často také po domácnostech, a proto se vyplatí zvážit pojištění, v rámci kterého přenesete velkou část rizik souvisejících s poškozením vybavení bytu nebo jeho stavebních součástí na pojišťovnu. Pokud si stále nejste jistí, zda se vám pojištění domácnosti vyplatí, chopte se tužky a papíru a sepište si seznam svých cenností a dražšího vybavení. Šperky, značkové sportovní potřeby, elektronika a spousta dalších věcí, do kterých jste investovali své těžce vydělané peníze – jedině tak zjistíte pojistný limit a předejdete případnému dohadování s pojišťovnou.

Základní charakteristika pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti nemusí zahrnovat pouze jeden byt, ale také vícepatrový rodinný dům – dokonce i generační, který obýváte společně s někým dalším. Můžete domluvit se ostatními nájemníky a pojistit všechny byty jako jedinou domácnost. O náklady na pojistné se rozdělíte. Tip: Přečtěte si zajímavý článek o nejčastějších chybách při sjednávání pojištění domácnosti. Základní pojištění obvykle zahrnuje krytí rizik spojených s požáry nebo výbuchy, havárie vzniklé kvůli pádu předmětů na dům (např. letadla, stromy, sesuvy kamení...), úder blesku, škody způsobené prasklým vodovodním potrubím, sněhem nebo námrazou a některé další věci. Je důležité, abyste nezanedbávali pravidelné revize komínů, elektroinstalace, bleskosvodu apod. V případě havárie, bude pojišťovna na četnost revizí brát zřetel. pojisteni-nemovitosti Pozor, pojištění majetku, domácnosti a nemovitosti vnímá většina lidí jako jeden produkt. V praxi se ale liší rozsahem krytí. Pojistíte-li si pouze nemovitost, krytí se nebude vztahovat na škody v domácnosti a vybavení! V rámci pojištění domácnost jsou zahrnuty movité věci, peníze v hotovosti a cennosti, elektronické a optické systémy, stavební součásti přiléhající k vnitřním prostorám bytu, domácí a drobná zvířata, jízdní kola a invalidní vozíky. O rozsahu krytí se vždy předem informujte a případně si připlaťte za doplňková pojištění, která nemusí být v základu (např. odcizení předmětů a vandalismus, zkraty a přepětí, pojištění odpovědnosti za škodu z běžného občanského života...).

Kde seženete nejlevnější pojištění domácnosti pro rok 2015?

Výši ročního pojistného u jednotlivých pojišťoven si snadno spočítáte pomocí nástroje zvaného kalkulačka pojištění domácnosti. Přesto výrazně doporučujeme vybírat na základě podmínek pojištění a ne pouze podle ceny.

Publikováno: 26. 03. 2015

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: pojištění domácnosti | rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti