Jak vypadá moderní vinotéka?

Víno patří mezi nejoblíbenější alkoholické nápoje a jeho historie sahá až do období 6000 až 5000 př. n. l. Právě z této doby pochází první zmínky o výrobě vína a počátcích vinařství, při čemž nejstarší džbány, ve kterých bylo víno uchováváno, byly nalezeny na území starověkého Íránu. A již naši předkové velmi dobře věděli, že pro zachování kvality vína je důležité skladování na místě s vhodnou teplotou. Římané využívali jeskyně a katakomby pod městy, ale opravdový zlom nastav v momentě, kdy lidé zjistili, že podobné podmínky poskytují i sklepní prostory běžných domů.

Z jeskyně do sklepa...

Opravdu málokdo měl k dispozici vlastní jeskyni, ale sklep byl naopak součástí téměř každého domu. Není divu, že se pojem domácí vinotéka velmi rychle rozšířil a stále více milovníků vína začalo lahve se svým oblíbeným nápojem skladovat doma. Jenomže postupem času přestal být sklep samozřejmostí, ale naštěstí se ve skladování vína projevil technologický rozmach a do hry vstoupila revoluční novinka v podobě domácí vinotéky. Zařízení umožňovalo nastavit přesnou teplotu a radovat se mohly i domácnosti, které by jinak víno skladovat nemohly.

...a ze sklepa do chladničky

Chladničky na víno se staly ozdobou rodinných domů a kanceláří a fajnšmekři si začali pořizovat velké vinotéky, které pojmou až stovky lahví. Postupem času se na trh dostaly vícezónová zařízení umožňující skladování různých odrůd nezávisle na sobě a výrobci začali klást důraz také na design. Moderní lednice na víno jsou proto nejen praktické, ale také dobře vypadají a mají ambice na to, aby se staly opravdovou ozdobou každého interiéru. Pokud o vlastní vinotéce uvažujete i vy, porozhlédněte se po vhodném lednici u specializovaného prodejce na www.domaci-vinoteka.cz. Čekají zde na vás elegantní spotřebiče s velmi nízkou spotřebou a spoustou užitečných funkcí a milovníci designu ocení přítomnost luxusních vinoték potažených textilní kůží. Takový spotřebič vám rozhodně ostudu neudělá, co vy na to?

Publikováno: 18. 02. 2014

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam

Tagy: chladnička na víno | jak skladovat víno | lednice na víno | skladování vína