Domácí mazlíčci

Pořizujete si pejska? Víme, proč je důležitý průkaz původu!

O křížencích se tvrdí, že jsou neuvěřitelně inteligentní. Hodláte-li si takového „voříška“ pořídit, pravděpodobně vám bude dělat věrného společníka a zažijete s ním spoustu nezapomenutelných chvil. Pokud si však chcete koupit „rasového“ psa, buďte na pozoru a poohlédněte se po chovateli, který vám k němu poskytne také průkaz původu. Proč je tento dokument tak důležitý? To se dozvíte v tomto článku.

Průkaz původu je oficiální dokument, jehož podstatou je potvrzení, že pes patří do konkrétního plemene. Jsou v něm uvedeny informace o rodičích a předcích 5 generací nazpět. Rodiče jsou identifikováni na základě krycího listu, který se vyplňuje při krytí. V případě pochybností o původu štěňat může chovatelský klub nařídit krevní testy.

Skutečnost, že si pořídíte psa s PP, vás k ničemu nezavazuje. Nemusíte chodit na výstavy nebo zkoušky. Na druhou stranu budete mít tu možnost, protože na množství mezinárodních kynologických soutěží se bez PP nepřihlásíte.

U psa bez PP není jasné, zda oba rodiče pochází ze stejného plemene a mají odpovídající exteriérové a povahové vlastnosti. Dokument minimalizuje riziko, že z „čistokrevného“ štěněte vyroste kříženec. Zároveň minimalizuje pravděpodobnost zdravotních problémů (viz. bernský salašnický pes, u kterého se často vyskytují dědičné nemoci), a především pak nevyrovnané povahové vlastnosti.

Vhodná plemena pro PP jsou všechna plemena. Chcete-li mít jistotu, že načtené informace o psích plemenech budou v praxi právě takové, kvůli kterým jste si konkrétní plemeno vybrali, raději si připlaťte za štěně s „papíry“. Chovatelé takových štěňat obvykle investují nemalé částky do kvalitního krmení, zajistí potřebná očkování a odčervení a poskytnou vám praktické rady ohledně chovu.

Ani PP vám samozřejmě nedá 100% garanci, že štěně bude zdravé a povahově vyrovnané. Rizika však minimalizuje na zanedbatelnou míru. Ať už vaše volba padne na plemeno jako je anglický buldog, retrívr nebo pudl, získáte určitou jistotu.

Článek vznikl ve spolupráci s odborníky ze specializovaného e-shopu mujmazlik.cz, který prodává kompletní sortiment kvalitních potřeb pro psy od A do Z.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení v Praze? Prohlédněte si připravované etapy oblíbených bytových projektů od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.