Domácí mazlíčci

Pořizujete si pejska? Víme, proč je důležitý průkaz původu!

O křížencích se tvrdí, že jsou neuvěřitelně inteligentní. Hodláte-li si takového „voříška“ pořídit, pravděpodobně vám bude dělat věrného společníka a zažijete s ním spoustu nezapomenutelných chvil. Pokud si však chcete koupit „rasového“ psa, buďte na pozoru a poohlédněte se po chovateli, který vám k němu poskytne také průkaz původu. Proč je tento dokument tak důležitý? To se dozvíte v tomto článku.

Průkaz původu je oficiální dokument, jehož podstatou je potvrzení, že pes patří do konkrétního plemene. Jsou v něm uvedeny informace o rodičích a předcích 5 generací nazpět. Rodiče jsou identifikováni na základě krycího listu, který se vyplňuje při krytí. V případě pochybností o původu štěňat může chovatelský klub nařídit krevní testy.

Skutečnost, že si pořídíte psa s PP, vás k ničemu nezavazuje. Nemusíte chodit na výstavy nebo zkoušky. Na druhou stranu budete mít tu možnost, protože na množství mezinárodních kynologických soutěží se bez PP nepřihlásíte.

U psa bez PP není jasné, zda oba rodiče pochází ze stejného plemene a mají odpovídající exteriérové a povahové vlastnosti. Dokument minimalizuje riziko, že z „čistokrevného“ štěněte vyroste kříženec. Zároveň minimalizuje pravděpodobnost zdravotních problémů (viz. bernský salašnický pes, u kterého se často vyskytují dědičné nemoci), a především pak nevyrovnané povahové vlastnosti.

Vhodná plemena pro PP jsou všechna plemena. Chcete-li mít jistotu, že načtené informace o psích plemenech budou v praxi právě takové, kvůli kterým jste si konkrétní plemeno vybrali, raději si připlaťte za štěně s „papíry“. Chovatelé takových štěňat obvykle investují nemalé částky do kvalitního krmení, zajistí potřebná očkování a odčervení a poskytnou vám praktické rady ohledně chovu.

Ani PP vám samozřejmě nedá 100% garanci, že štěně bude zdravé a povahově vyrovnané. Rizika však minimalizuje na zanedbatelnou míru. Ať už vaše volba padne na plemeno jako je anglický buldog, retrívr nebo pudl, získáte určitou jistotu.

Článek vznikl ve spolupráci s odborníky ze specializovaného e-shopu mujmazlik.cz, který prodává kompletní sortiment kvalitních potřeb pro psy od A do Z.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.