Chcete mít doma čerstvý vzduch i bez větrání? Díky rekuperaci můžete

Spousta lidí podceňujte význam větrání, případně nechce větrat z důvodu obavy velkých tepelných ztrát. Je to i váš případ? Pak byste měli zvážit pořízení moderního systému pro řízení větrání. Na jakém principu funguje, a proč se vyplatí?

Co se stane, když nevětráte?

Dlouhodobý pobyt v nevyvětrané místnosti není pouze nepříjemný, ale také naprosto nevhodný z hlediska zdraví. Sliznice se musí mnohem více namáhat a plíce zbytečně dráždí částice prachu, kterého se v prostoru nachází podstatně více, než kdyby se průběžně větralo. K dalším neduhům patří rychlá únava a špatné soustředění. U citlivějších osob může dokonce dojít i k rozvoji alergií. Situaci však nemusí řešit ani otevřená okna, protože přes ta se může do bytu pronikat hluk z ulice. Podle několika studií může vyšší koncentrace CO2 v nevětraném prostoru způsobovat usínání. Mozek z důvodu nedostatečného přísunu kyslíku automaticky třídy vjemy na ty méně podstatné, což se v praxi projevuje malátností a nechutí k jakékoliv činnosti. Někteří odborníci jsou dokonce toho názoru, že vysoká koncentrace CO2 zvyšuje riziko rozvoje Parkinsonovy nemoci a způsobuje rychlejší odumírání mozkových buněk.

Pořiďte si decentrální větrání

Vraťme se k vašemu problému. Jak zajistíte výměnu vzduchu v potřebném rozsahu, aniž by došlo k výrazné tepelné ztrátě a zvýšení hlučnosti v místnosti? Řešení se nazývá řízené větrání. Rekuperační jednotky pracují na principu zpětného zisku tepla a v případě decentralizovaného systému nevyžaduje náročnou instalaci potrubních rozvodů. Ovládání jednotlivých zón probíhá pomocí řídící jednotky a pro každou místnost lze navolit individuální intenzita větrání. Špičkové decentralizované větrací jednotky vyrábí německý výrobce inVENTer GmbH a v České republice si je můžete objednat na www.inventer.cz. Jak decentralizované větrací jednotky fungují pochopíte z této animace: https://youtu.be/kll16Hk-ZFg

Publikováno: 01. 02. 2018

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam

Tagy: decentrální větrání