Betonovým podlahám odzvonilo, prim hraje anhydrit

Čeká vás rekonstrukce podlahy a poohlížíte se po levném betonu? V tom případě se na chvíli zastavte a začněte přemýšlet nad alternativou v podobě anhydritu, o kterém se často hovoří jako o „materiálu budoucnosti“. V praxi se ovšem využívá poměrně dlouho a to nejen v rámci rekonstrukce obytných, ale také komerčních a průmyslových objektů. Stavaři na něj nedají dopustit, protože je v mnoha ohledech lepší než zastaralý beton. Zajímá vás, v čem?

Co je to anhydrit a jaké jsou jeho přednosti?

Anhydritové podlahy tvoří samonivelační potěr, který se skládá ze síranu vápenatého, vody, písku a několika dalších složek. Ty anhydritu propůjčují vlastnosti, díky kterým se mu jiné materiály nemohou rovnat. Samonivelační potěr se velmi dobře rozprostírá a výsledkem je rovný, hladký a velmi pevný povrch s absencí dilatačních spár. Pokládka se obejde bez zbytečného znečištění prachem (což o betonování rozhodně říct nelze) a navíc je velmi rychlá. Aplikace lité podlahy v běžně velkém rodinném domě trvá zhruba jeden den. Na podlahu z anhydritu lze položil jakoukoliv krytinu a to již 3 – 6 týdnů od pokládky. Jediným předpokladem je dostatečné odvětrávání místnosti, díky kterému se podlaha dostatečně vysuší. Již na druhý den po ní lze chodit a po pěti dnech zatížit. Anhydrit je jasná volba i pro ty, kteří uvažují o podlahovém vytápění. Homogenní složení materiálu vede k jejímu rychlejšímu a rovnoměrnému prohřívání. Lité podlahy nachází uplatnění při rekontrukci starších objektů, u kterých hrozí narušení statiky. Vrstva anhydritu je nižší než v případě betonu a nedochází tak k přílišnému zatížení kosntrukce.

Má anhydrit nevýhody?

Nebudeme si nic nalhávat. Anhydrit je sice v mnoha ohledech lepší než beton, ale s ohledem na způsob provedení pokládky musí podlahu realizovat někdo, kdo s ní má bohaté zkušenosti. Během realizace není čas na opravy a podlaha musí být provedena takzvaně na jeden zátah. Chcete-li mít jistotu, že se práce obejde bez komplikací, vsaďte na firmu Anhypodlahy s.r.o., která se v oboru pohybuje více než 20 let, disponuje moderní technikou a má bohaté reference. Spoustu dalších informací o anhydritu najdete na www.anhypodlahy.cz.

Publikováno: 27. 09. 2013

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam

Tagy: anhydrit | anhydritové podlahy | lité podlahy | výhody anhydritu