Ovládejte přes smartphone nejen osvětlení v obývacím pokoji

Představte si, že před návratem ze služební cesty si dálkově nastavíte topení, abyste přijeli do vyhřátého domečku. Před patnácti lety se jednalo ještě o koncept, který nefungoval v praxi, nicméně v současné době jde o naprosto běžnou věc. Chytrá domácnost hraje v technologiích velkou roli, protože na ni můžete napojit takřka cokoliv od vytápěcího systému přes osvětlení až po zabezpečovací systém. Inteligentní, chytrá, respektive smart domácnost zvyšuje komfort bydlení a v neposlední řadě také šetří spoustu energieChytrá domácnost je natolik propracovaná, že sama dokáže vyhodnotit spotřebu a snižovat provozní náklady, čemuž poděkuje hlavně vaše peněženka. Připojit si můžete prakticky jakýkoliv produkt, jenž podporuje technologii chytré domácnosti, tedy osvětlení, venkovní a vnitřní stínící techniku, zabezpečovací systém, chlazení, ohřev vody, multimédia, měření spotřeby energie, vzduchotechniku a spoustu dalších. Záleží pouze na vás, co všechno využíváte a jak si chcete zpříjemnit bydlení.

Řešení na míru každé domácnosti

Chytrá domácnost není univerzální systém, ale vždy je přizpůsobena na míru konkrétním spotřebitelům. Zatímco někdo prahne po ovládání světla hlasem, jinýzase po možnosti ohřát si vodu před tím, než se vrátí z náročné pracovní směny. V první řadě je nezbytné podstoupit několik sezení s odborníkem, jenž se na realizaci inteligentních domácností specializuje. Jakmile splníte tento úkol, potom už napojujete a montujete další chytré prvky, což zvládnete sami. Vždy je však důležité dívat se na popis daného produktu, aby byl označen za „smart“ neboli chytrý. Inteligentní domácnost vás nevyjde na majlant, existují i cenově přijatelná řešení. Výsledná cena se většinou odvíjí od toho, jak jste nároční. Domácnosti s menším rozpočtem většinou vyžadují hlavně dálkové ovládání a řízení topení a stínících prvků. Stačí jedno stisknutí a můžete například spustit televizor, ztlumit LED pásky nad kuchyňskou linkou, zapnout rádio, zatáhnout rolety či změnit teplotu v obývacím pokoji.

Osvětlení

Pro napojení osvětlení do systému inteligentní domácnosti potřebujete speciální žárovky, jež je možné napojit na Wi-Fi síť. Potom vám už nic nebrání v ovládání světla telefonem či hlasem. U některých žárovek navíc můžete dálkově měnit barvy (pouze u takzvaných RGB LED žárovek) a intenzitu svícení. V druhém případě však potřebujete mít takzvané stmívací LED žárovky, které danou funkci podporují.

Proč se dnes používají LED žárovky?

V posledních letech klasické wolframové žárovky nahradila LED technologie, a to především díky své dlouhé životnosti a vysoké úspornosti. Spoří peníze a je ohleduplná k životnímu prostředí. Podle výrobců dokážou LED žárovky ušetřit až 90 % energie, protože spotřebovávají opravdu minimum množství elektrické energie. Pořizovací cena už dávno není tak vysoká jako kdysi, a tak vás výměna všech žárovek v domácnosti nezruinuje. Vyšší cena je především u produktů určených pro chytrou domácnost, ostatně za komfort je nezbytné si něco připlatit. Dále se LED žárovky dostaly do popředí kvůli dlouhé životnosti, která je průměrně  25krát delší než u wolframových žárovek. Pokud jste se doposud LED žárovkám vyhýbali kvůli jejich bílému svícení, nyní už nemusíte, protože existuje i varianta s teplým odstínem. Teplota světla je vždy uvedena na obalu žárovky. Ještě musíme podotknout, že moderní LED žárovky odolné vůči teplotám a otřesům. Zvládnou také časté zapínání a vypínání.

Kde LED osvětlení pro chytrou domácnost koupit?

Současný trh je vskutku rozmanitý, přičemž existuje pestrá škála značek a prodejců chytrých produktů. Jelikož vám chceme usnadnit hledání a porovnávání, představujeme vám internetový obchod LEDAKCE.cz s nejširším sortimentem LED výrobků. V bohatém produktovém portfoliu najdete kromě jiného i designová závěsná LED svítidla, jejichž úkolem je dokonale zvýraznit interiér. Co se týče chytrých žárovek, cenové rozpětí je vskutku velké. Třeba taková LED RGB 3000K žárovka, která je kompatibilní s Amazon Alexa či Google Home, vyjde jedna na 469 korun.

Zásuvky

Vzdáleně přes smartphone můžete spravovat i zásuvky, konkrétně zapnout či vypnout zařízení připojená v nich. Za takovou zásuvku zaplatíte okolo 500 korun. Snadno si naprogramujete i funkce časového zpoždění či časování cyklu, nastavíte naprogramovaný čas na automatické vypnutí a zapnutí připojeného zařízení a podobně.

Stínící technika

Od osvětlení přecházíme ke stínící technice. Představte si, že sedíte v obývacím pokoji na sedačce, venku se setmí, ale nechce se vám vstávat, abyste zatáhli žaluzie. Stačí vzít do rukou telefon a zastínit celý byt dálkově. Stejně tak si můžete v příslušné aplikaci nastavit průběžné vytahování a stahování stínění, například když budete delší dobu pryč, protože to bude vypadat, jako byste byli stále doma. Odradíte tím potenciální zloděje.

Vytápěcí systém

Tepelné čerpadlo, případně inteligentní kotel je možné ovládat dálkově. Prostřednictvím aplikace si nastavíte v jednotlivých místnostech optimální teplotu, například v ložnici nižší, v obývacím pokoji zase vyšší. Dokonce je možné nastavit, že se má topení vypnout, jakmile se v místnosti otevře okno.

Zabezpečovací systém

Ještě můžete na chytrou domácnost napojit zabezpečovací systém, tedy alarm a chytré zámky pracující bez klíčů. Konečně nepotřebujete klíče, protože chytré zámky se odemykají a zamykají skrze smartphone.

Publikováno: 04. 02. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam