Zdravé sezení doma i v kanceláři: Jak vybrat tu správnou židli?

Trávíte spoustu času sezením? Ať už je to v kanceláři, v pracovně nebo kdekoliv jinde, možná jste již začali pociťovat bolesti krční páteře a beder. Pravděpodobně vás také trápí také ztuhlé svaly a další nepříjemné důsledky nesprávného sezení. Na vině je vaše kancelářská židle, respektive skutečnost, že ani zdaleka neodpovídá ergonomickým požadavkům. Nechceme vás strašit, ale mnohahodinovým hrbením nad stolem si zaděláváte na mnohem horší obtíže. Nezačnete-li počínající bolesti okamžitě řešit, můžete si přivodit následky na celý život. V dnešním článku vám prozradíme jak vybrat kancelářskou židli pro zdravé sezení. Možná váš překvapí, že nejste sami. Podobnými problémy totiž trpí až dvě třetiny obyvatel. Většina lidí výběr kancelářského křesla podceňuje a snaží se ušetřit na úkor ergonomických vlastností. Málokdo si uvědomí, že výše zmíněné zdravotní potíže plynou právě z nevhodně zvolené židle. Ale nikdy není dost pozdě na to, abyste vše napravili a přešli na tzv. dynamické sezení. O co jde? Tato moderní metoda označuje zdravé sezení na židli se synchronním mechanismem. Ten umožňuje současný pohyb opěradla a sedadla a „kopíruje“ váš pohyb. Na kancelářské židli se synchronním mechanismem budou vaše záda tlačena na opěradlo a spodní část zůstane ve stejné poloze. Díky tomu, že páteř zůstane v optimální poloze, se vaše zádové svalstvo bude namáhat rovnoměrně a nebude docházet k přílišnému zatěžování některých partií. Vytvoříte si správné sedací návyky, vaše záda budou zdravá a veškeré bolesti zmizí. kancelářská židle Ale jak tedy postupovat při výběru konkrétního modelu? Výběr správné kancelářské židle pro zdravé a komfortní sezení není snadný, ale dodržíte-li následující tipy, rozhodně nešlápnete vedle.

Pohodlný a široký sedák

Vaše nová židle by měla mít anatomicky tvarovaný a přiměřeně velký sedák. Neměl by být příliš měkký, ale zároveň ani tvrdý. Podstatná je výšková nastavitelnost – základem správného sezení je poloha, kdy se chodidla dotýkají celou plochou země a to v přirozeném úhlu.

Nastavitelné područky

Područky nejsou nic jiného než podpěrky rukou. V případě kancelářských židlí jde o nepostradatelný prvek a stejně jako sedák, i ony by měly mít nastavitelnou výšku. Jedině tak vám umožní zdravý opěr pod správným úhlem.

Anatomicky tvarované opěradlo

Bez anatomicky tvarovaného opěradla s bederní opěrkou nikdy nebudete sedět zdravě. U kancelářské židle s bederní opěrkou nehrozí postupná deformace páteře a proto byste si opěrku měli pořídit i k modelu, který ji v základu neobsahuje (lze ji i dokoupit). I u opěradla vyžadujte výškovou nastavitelnost a bude-li to možné, sáhněte po židli s hlavovou opěrkou.

Stabilní podvozek

Ano, i na tomto prvku záleží. Základna židle by měla být pevná a stabilní. Plně dostačující je nejběžnější pětiramenný kříž, který umožňuje plynulý pohyb od všech směrů. Zpozorněte však nad kolečky – měly by být dostatečně velká a kvalitní a při pohybu nedřít. Na druhou stranu by se židle neměla samovolně pohybovat.

Na co si dát ještě pozor?

Praktický je také píst tlumící náraz při posedu a nepodceňujte ani materiál, ze kterého je židle vyrobena. Vyberte si potah, který je příjemný na dotek, snadno se čistí a zároveň odolný vůči oděru. Pokud bude vaše židle ergonomická, kvalitní a k tomu pěkná, máte vyhráno. Pamatujte si, že investice do „pořádné“ židle je z dlouhodobého hlediska ekonomičtější (kvalitní kancelářská židle vydrží velmi dlouho). A i kdyby ne, pár tisíc navíc, výměnou za vaše zdraví, za to stojí. Židle integra

Tip na závěr: Kvalitní kancelářské židle a křesla lze pořídit i levně

Vyberte si svou novou kancelářskou židli ve specializovaném e-shopu na www.kancelarske-zidle-kresla.cz. Prodejce nabízí také křesla, sedací pytle a vaky, antistatické a skořepinové židle, doplňky a další související sortiment. Je-li vaší prioritou kvalita a zdravé sezení, jste na správném místě. A ceny? Ty vás také mile překvapí. Prvotřídní sezení nakonec nemusí být tak drahé, jak jste si možná mysleli.