"Zázračný" materiál jménem OSB deska

Na některé stavební materiály nedáme dopustit. Jejich vlastnosti jsou natolik dobré, že je lze využít v mnoha ohledech a upřednostňujeme je před ostatními alternativami. Jedním z takových materiálů jsou i OSB desky, jejichž možnosti jsou mnohdy až netušené. Nebo snad znáte jiný materiál, ze kterého se vyrábí vše od podlahy až po nábytek?

Co je to OSB deska a jak se vyrábí?

Zkratka OSB vyjadřuje charakter desky a znamená Oriented Strand Board. Výroba OSB desky spočívá v lisování několika vrstev dřevních štěpků a hoblin, při čemž každý jednotlivý výrobce přistupuje k lisování trochu jinak. K mání jsou proto desky s rozličným množstvím vrstev. Vysoce kvalitní desky objednáte zde.

K čemu se OSB desky využívají?

OSB desky vynikají svými fyzikálními vlastnostmi, což je předurčuje k využití v mnoha oblastech stavebnictví. Jsou pevné a tuhé a protože se vyrábí i ve větších formátech, neobsahují velké množství spojů. Mimo to jsou velmi odolné vůči vibracím, silnému větru, vodě a paradoxně i žáru. Využívají se jako bednění, záklopa a podbití střechy a šikmin, ale také jak podlahy, základní stavební prvek altánů a pergol či nábytku. Nedivte se, pokud je uvidíte jako dočasné oplocení v rámci rekonstrukce.

OSB desky a bytový design

Na OSB desky nedají dopustit ani bytoví designéři. Na deskách nejsou suky, praskliny a další estetické vady a lze je použít i bez dalšího ošetření. Chybu však neuděláte ani v případě, že se je rozhodnete nalakovat a namořit. S povrchovou úpravou deska získá úplně jiný charakter. Zmínili jsme, že se proces výroby liší, s čímž jde ruku v ruce i kvalita materiálu. Nechcete-li při výběru šlápnout vedle, vsaďte na prvotřídně zpracované desky a řezivo z internetového obchodu woodmarket.eu/cs.

Publikováno: 03. 10. 2013

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam

Tagy: kvalitní osb desky | OSB deska | vlastnosti osb desky | využití osb desky