Vybíráme podlahu – jak na to?

Cest, jakými se můžeme vydat při výběru konkrétní podlahy, je dnes více než dost. Pokud začneme u nejobvyklejších řešení, jedná se o koberec, dlažbu, dřevo nebo některou z umělých podlahových krytin. Jsou ale i jiné varianty, na které můžeme při výběru vsadit. Na ně se zaměříme, a to v souvislosti s výčtem jejich výhod, ale i informací o tom, kdy a kam se hodí. Jsou to jak laminátové plovoucí podlahy, tak i varianta, kterou je vinylová podlaha. Oba typy se dnes dostávají do popředí, a proto je dobré vědět, jak a čím se liší.

Klasické plovoucí podlahy

Co se týče plovoucí podlahy, můžeme se s ní setkat i pod názvem laminátová podlaha. Už to jasně napovídá, z jakého materiálu je konkrétně vyrobena. Je to laminát, díky kterému mohou být podlahy zhotoveny v mnoha variantách -některé dokážou velmi dobře imitovat samotné surové dřevo. Vzhled ale není jediným možným pozitivem. Laminátové podlahy zaujmou také svou jednoduchou údržbou, poměrně dobrou odolností, ale i snadnou pokládkou. Tu může s trochou cviku zvládnout i zručnější amatér. Stejně tak tento typ podlahy potěší tím, že v případě nutnosti opravy stačí vyměnit požadovaný díl. Drobným negativem je to, že podlaha může mírně klouzat.

Oblíbené vinylové podlahy

I ty můžeme označit pojmem plovoucí podlaha. Nejsou však vyrobeny z laminátu, jelikož tím hlavním materiálem je vinyl. Ten je výrazně odolnější oproti dříve využívanému PVC, což zvyšuje možnosti použití. Vinylové podlahy mají oproti klasickému PVC také lepší akustické vlastnosti, stejně jako to jsou i vlastnosti tepelně-izolačního charakteru. Kromě snadné pokládky a nízké pořizovací ceny potěší i samotný design. Ty nejpropracovanější modely totiž nabídnou nejenom vzhled imitující dřevo, ale i vzorek, který je po dotyku skutečně k nerozeznání. I tento typ podlahy si samozřejmě zachovává své kvalitativní vlastnosti spojené i s jednoduchou údržbou, díky čemuž se skvěle hodí třeba do kuchyní.

Publikováno: 27. 09. 2016

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam

Tagy: jak si vybrat podlahu | jak vybrat podlahovou krytinu