Velký průvodce výběrem interiérových dveří: Vše, co byste o nich měli vědět

Obvykle jich je v domácnosti víc než dost, ale přesto jim mnohdy nevěnujeme adekvátní pozornost. Interiérové dveře představují důležitý prvek všech místností a rozhodně bychom se při výběru neměli orientovat pouze podle ceny nebo barvy. Ovšem když už se do průzkumu bohaté nabídky pustíme, můžeme snadno propadnout panice. Variant je nespočet a vybrat tu správnou je kumšt. Anebo není? Následující tipy vám hledání ideálních interiérových dveří zjednoduší a ušetří vám spoustu drahocenného času.

Pravé, nebo levé dveře?

Naprostým základem je správné určení směru otevírání. Dveře mohou být levé nebo pravé. V případě stavby nového domu či rekonstrukce bydlení dostanete na výběr. Pokud se rozhodnete respektovat stávající způsob otevírání, měli byste vědět, že levé dveře poznáte podle pantů umístěných vlevo a pravé dveře podle pantů umístěných vpravo (z pohledové strany).

Optimální rozměry

Aby vaše nové dveře pasovaly do zárubní, musíte utrefit rozměry. Nebojte, nejde o nic, co byste nezvládli. V zásadě vždy stačí změřit zárubeň (neměří se od konce, ale ve vnitřní části, tzn. V nejužším místě). Naprostá většina interiérových dveří odpovídá normě ČSN. Obvyklá výška „panelákových“ dveří je 197 cm, nicméně není problém sehnat dveře vysoké 210 cm (standard německé normy DIN) či dokonce dveře vysoké 250 cm, jež v interiéru vypadají vskutku neotřele. V praxi samozřejmě záleží na možnostech daného prostoru. Nebudete-li si vědět rady, jistě vám poradí specializovaný prodejce. Sdělíte mu naměřené rozměry zárubní a odkáže vás na správnou velikost.

Jaký zvolit typ otevírání?

Nevyhovuje vám „klasika“ v podobě zavěšení na pantech? Máte možnost stávající řešení změnit a zvolit a namísto otočných dveří zvolit posuvné, které se montují do pouzdra nebo za zeď. Jejich výhodou je úspora prostoru a moderní vzhled. Do specifických interiérů se však naopak více hodí spíše otočné dveře, které navíc mají lepší tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Chcete-li v místnosti utlumit rušivé vjemy, od posuvných dveří upusťte.

Druh povrchové úpravy

Povrchová úprava dveří by měla odpovídat jejich budoucímu vytížení respektive namáhání. Volba je samozřejmě do značné míry otázkou financ. Mějte však na paměti, že i podezřele levné interiérové dveře sice mohou vypadat dobře, ale v původním stavu příliš dlouho nevydrží. V konečném součtu vás vyjdou dráž, protože je budete muset vyměnit mnohem dříve. K nejoblíbenějším materiálům patří CPL laminát, který je barevně stálý, snadno čistitelný a odolný vůči běžným čisticím prostředkům. Představuje rozumnou volbu do středně zatěžovaných prostor (tzn. do domácností či kanceláří a méně využívaných komerčních prostor). Designově atraktivnější je CPL laminát s 3D efektem. Jeho užitné vlastnosti jsou identické, liší se strukturou.

Dveře by měly být „zdravé“

Předpokládáme, že kolem sebe nepotřebujete věci s obsahem nebezpečných chemických látek. Proto sledujte složení a změřte se na produkty, které jsou šetrné ke zdraví člověka i životnímu prostředí. V tomto směru vynikají interiérové dveře s povrchovou úpravou VILEN PREMIUM. Prémiový povrch na bázi speciální technologie posouvá vlastnosti běžných dveří o kus dále a propůjčuje jim unikátní vzhled. Oproti konkurenčním výrobků neobsahuje plastifikátory, formaldehydy a roztoky. Interiérové dveře VILEN DOOR jsou k dostání v širokém spektru dekorů včetně variant v lesklém i monochromatickém provedení. Jsou připraveny čelit nadměrné mechanické zátěži, otěru i vodě. Zároveň jsou vhodné do místností s nadprůměrnou teplotou.

Výběr barvy neberte na lehkou váhu

Vhodně zvolené barevné provedení vytvoří v interiéru nepřekonatelnou atmosféru. Ale jakou barvu dveří zvolit, aby působily elegantním dojem a nikoliv jako „pěst na oko“? Opět není důvod k obavám. Aby se vám podařilo sladit dveře s ostatními stavebními prvky, nepotřebujete bytového designéra (byť vy vám jistě dobře poradil). Především se nesnažte za každou cenu o stejný odstín, jaký má podlaha. Mnohem důležitější je stejná nebo podobná struktura. Odborníci doporučují ladit podle dvou až tří pevných interiérových prvků (tzn. raději ne podle dekorací, jejichž skladba se průběžně mění). Kromě podlahy tak mohou dveře barevně korespondovat s okny, schody nebo nábytkem.

S prosklením, nebo bez?

Zda sáhnete po interiérových dveřích s prosklením, nebo po plných dveřích, je především otázkou vkusu a případě některých místností i praktičnosti. Zatímco do sklepa, spíše apod. většina lidí volí provedení bez prosklení, v rámci ostatních místností jdou trendy posledních let v duchu decentního i výraznějšího prosklení. Řiďte se tím, jak na vás konkrétní dveře působí a snažte se zohlednit i fakt, jestli vás bude světlo z vedlejšího pokoje rušit. S výběrem interiérových dveří přejeme šťastnou ruku. Ať vám dobře slouží po mnoho let.

Publikováno: 15. 05. 2020

Kategorie: Interiér

Autor: Adam