Stavba domu je dřina. S profesionály po boku vše zvládnete lépe

V průběhu života většina dospěje do bodu, kdy se chce osamostatnit, oprostit se od závislosti na rodičích a převzít zodpovědnost za svůj život. V tomto okamžiku si pokládáme zásadní otázku, kde vlastně chceme/budeme žít. Trendem posledních je bydlení "ve vlastním", a proto se spousta lidí nakonec rozhodne právě pro tuto variantu. Úzce s ní však souvisí ještě další rozhodnutí - zda postavit zcela nový dům, nebo koupit starší nemovitost a pustit se do její rekonstrukce. A samozřejmě si také musíme vybrat, zda vše budeme realizovat svépomocí, nebo stavební práce svěříme do rukou odborné firmy.

Svépomocí, nebo na klíč?

Jako spousta dalších věcí, se postup realizace bydlení odvíjí od finančních možností každého z nás, případně od pomoci dalších členů rodiny. Pokud se rozhodnete pro stavbu nebo rekonstrukci svépomocí, musíte počítat s tím, že vás nejprve čeká spousta byrokracie a běhání po úřadech, shánění architekta a stavební firmy a další zdánlivě nekonečné kolečko administrativních činností. Jakmile si opatříte vše potřebné, můžete se pustit do samotné stavby či rekonstrukce - v případě realizace svépomocí však počítejte s větší časovou náročností a s tím, že ne vždy půjde všechno "jako na drátkách". Budete řešit situace, se kterými jste původně nepočítali. Zkušený stavebník si poradí, pro laika jde často o velmi nepříjemné momenty.

Proč stavět či rekonstruovat s firmou?

Druhou možností je spolupráce s odborníky. Se stavební firmou nabízející komplexní služby od výroby betonu přes betonářské práce až po ostatní stavební práce. Navíc vám odpadnou starosti s administrativou a sháněním příslušných povolení. Co vás čeká a nemine, jsou schůzka s projektantem či architektem a poté již jen případný dohled na průběh prováděných stavebních prací. S blížícím se dokončením stavby či rekonstrukce před vámi budou již jen příjemné povinnosti jako výběr oken, dveří, barev malby, vodovodních baterií apod. Kontaktujete-li firmu, která zajišťuje veškeré stavební a související práce, jako je i např. zmíněná výroba betonu, budete jednat pouze s jedním dodavatelem. Ten samozřejmě přebere veškerou zodpovědnost a poskytne vám záruku. Výběr stavební firmy však nepodceňujte. Obraťte se na skutečné profesionály s prokazatelnými referencemi a patřičnými certifikáty. Příkladem takové společnosti je Bílinská ABS - stavební společnost, která se zabývá stavbou na klíč i zajištěním konkrétních stavebních prací.

Publikováno: 16. 06. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam