Pronájem bytů v Praze vyžaduje pečlivý výběr a rychlou reakci. 5 tipů, na výběr správného bytu!

Když se podíváte na nabídku nemovitostí, zjistíte, že pronájem bytů v Praze představuje početnou kategorii nejrůznějších inzerátů. Pro usnadnění a urychlení hledání je dobré ujasnit si, co vlastně hledáte. S tím vám může pomoci pět tipů v článku.

Pronájem bytů nabízí výběr z mnoha možností

Už jen kvůli tomu, že je nabídka bytů v Praze k pronájmu tak široká, musíte si jasně určit parametry a podmínky, které musí vaše vysněné bydlení splňovat. Odpovězte si na otázky, jestli je pro vás důležitým faktorem cena, výměra nebo hlavně lokalita. Jakmile si určíte jeden klíčový parametr, bez kterého se neobejdete, sledujte všechny nabídky, které ho budou splňovat. Pomůže vám i následujících pět tipů.

Výběr lokality

Volba místa, kde se bude nacházet vaše nové pronajaté bydlení, právem patří na první místo v tipech a klíčových parametrech. Často jde o významný prvek celého přemýšlení o tom, kam se přestěhujete. Důležitá je hlavně vzdálenost a doprava do práce. Čím blíže, tím lépe. Hodně lidí také nedá dopustit na příjemné okolí s parky a zelení poblíž. Důležitá je také občanská vybavenost, která by měla poskytovat všechny základní věci, jako jsou obchody, školy, lékárny, nemocnice v přijatelné vzdálenosti. Opět záleží na prioritách. Například studenty bude zajímat, jak daleko to mají do školy a do knihovny. Rodiny s dětmi se zase zaměří na vzdálenost školy a školky. Pokud si však vyberete z vašeho pohledu dokonalou lokalitu, možná se trefíte i do vkusu ostatních, což bude znamenat, že zaplatíte vyšší cenu, jaká je za pronájem bytu v dané lokalitě tržně nastavena.

Rychlost je důležitá

Jakmile se objeví dobrý inzerát, zmizí rychleji, než si toho stihnete všimnout. Když tedy budete mít to štěstí a mezi novými nabídkami objevíte byt, který by se vám líbil, neváhejte a ihned volejte. Opravdu není na co čekat a více informací můžete získávat i po telefonu a během osobní prohlídky. Kvůli velké poptávce totiž stačí zaváhat opravdu jen na minutku a nabídka už může být pryč. Lidé si celkově stěžují na vysoké ceny za pronájmy bytů, takže po levných inzerátech se doslova zapráší.

Prohlédněte si všechno

Prohlídka nově vybraného bytu je klíčovým okamžikem. Prohlédněte si stav nemovitosti. V mnoha případech jsou nabízeny přímo vybavené byty, kam si nemusíte pořizovat prakticky žádný kus nábytku. V takových případech ale počítejte s vyšší cenou za vratnou kauci. Nevybavený byt zase představuje výhodu v podobě vlastní volby nábytku a vybavení. Sami si tak rozmyslíte uspořádání zařízení interiéru podle svých představ. Nezapomeňte se porozhlédnout po blízkém okolí a pokusit se zjistit, jestli nejsou problémy se sousedy. To vám může ulehčit řadu nepříjemností a starostí v budoucnu.

Přesvědčte se o konečné ceně za pronájem

V inzerátu je často k vidění pouze samotná cena za pronájem. To je částka, která putuje rovnou majiteli bytu, a hradíte za ní to, že můžete na daném místě přebývat. Další důležitou položku tvoří všechny nezbytné poplatky na energie a služby. Solidní nájemce vám předá přesné vyúčtování, kde se dozvíte, zda je potřeba něco doplatit nebo naopak dostanete zpět přeplatek. V mnoha případech také přichází na řadu přepis energií na nového nájemníka.

Na jak dlouho si představujete pronájem?

Nikdo neví, co bude druhý den, natož za měsíc. I tak je ale dobré mít představu o tom, jak dlouho chcete v bytě bydlet. Hledáte krátkodobý nebo dlouhodobý pronájem? Od toho se také může odvíjet cena. U krátkodobějšího pronájmu je také lepší vybrat si již zařízený byt, protože se vyhnete komplikovanému stěhování a přesouvání věcí na nové místo, což je často i značně problematické, když si vyberete typově jiný byt, do kterého se vaše vybavení najednou nehodí.

Publikováno: 31. 05. 2018

Kategorie: Reality

Autor: Adam

Tagy: pronájem v praze