Proč říct „ano“ skandinávskému stylu bydlení

Dánský, finský, švédský nebo severský – ať už mu říkáte jakkoli, jde o skandinávský styl bydlení, který pomalu, ale jistě začíná prostupovat i do dalších zemí. Lidé z různých koutů světa si ho oblíbili pro jeho jednoduchost, útulnost a přírodní materiály. Proč byste mu měli říct „ano“ i u vás doma?

Nadčasová trendy záležitost

Skandinávský styl se již několik let drží v na předních příčkách aktuálních interiérových trendů. Zamilovali si ho všichni, kteří si potrpí na minimalismus – ať už co do barev, materiálů nebo množství bytových doplňků. Rozhodně se však nemusíte bát, že by prostor působil nudně. Stačí si s ním umět jen pěkně pohrát a výsledkem bude čistý, harmonický a elegantně působící interiér. Seveřané moc dobře vědí, že v jednoduchosti je krása.

Dřevo, dřevo, dřevo

Ve vzdušném interiéru nesmí chybět dřevěné prvky v nejrůznějších podobách. Základem je kvalitní dřevěná podlaha ve světlých tónech bílé, béžové nebo šedé, která prostor opticky zvětší, prosvětlí a oživí. Bohužel však také poměrně zatíží rodinný rozpočet, proto se místo ní uplatňuje cenově příznivější alternativa v podobě vinylových podlah. Výhodný kompromis představují také PVC podlahy, které během let prošly velkou proměnou a v současnosti slaví svůj velký návrat.

Příroda u vás doma

Motiv přírody je ve skandinávském stylu všudypřítomný. Kromě dřeva vám ji dovnitř vnesou také zelené rostliny či kaktusy, v jejich počtu i velikosti se vůbec nemusíte držet zkrátka. Spíš naopak, platí, že čím víc, tím líp. Prostor zútulní také lněné a bavlněné textilie v podobě přehozů, plédů a kožešin, o domácí atmosféru se pak postarají vlněné kusové koberce se zajímavým vzorem, které podlahové krytině dodají nový rozměr.

Důraz na praktičnost

Pro obyvatele skandinávských zemí není důležitá jenom estetická stránka bydlení, ale především ta praktická. Ve svých domech nemají nic, co není funkční – a to se týká i bytových doplňků. Pokud neplní žádný účel, považují je za nepotřebné a vyhazují je. „Omezují“ se tak jen na lampy a moderní svítidla v industriálním duchu, voňavé svíčky, kusové koberce a živé květiny. Nebudují si žádné překážky, které by jim ztrpčovaly každodenní život a bránily jim v pohybu a pohodlí. Zkuste to jako oni a uvidíte, že se vám bude bydlet daleko líp!

Publikováno: 25. 01. 2020

Kategorie: Interiér

Autor: Adam