Přestaňte si dělat starosti s cenou plynu - víme, jak ušetřit

Poplatky za energie patří mezi nejvýznamnější položky rodinného rozpočtu, při čemž pro většinu domácností je důležitá zejména částka, kterou platí za odběr plynu. Ta se bude v průběhu roku měnit to, jak moc se zdražení projeví na faktuře, bude záviset hned na několika faktorech. Většina dodavatelů si sice své ceníky zachová, zvýší se však cena za distribuci a to v průměru o 4,32 %. Na výslednou cenu může mít vliv také zvýšení DPH na 21%. V případě, že plyn využíváte pouze na vaření, by vás nemělo zdražení vyvést z míry. Připlatíte si maximálně o několik desítek korun navíc. Hůře na tom budou domácnosti, které plynem i topí nebo ohřívají vodu. Ty připraví zvýšení ceny až o několik tisíc.

Ušetřit se dá změnou dodavatele

Cena plynu je složena z regulované a neregulované částí. Tu první stanovuje Energetický regulační úřad podílí se na výsledné ceně z přibližně 20 %. „Zbytek“, tedy většinovou složku ceny, určují dodavatelé. Těch v současné době na trhu působí zhruba 40 a nutno podotknout, že svádí docela tuhý konkurenční boj. Pro nás, obyčejné smrtelníky spotřebitele, to znamená jediné. Mezi obrovským množstvím tarifů si můžeme vybrat ten nejvýhodnější. Otázkou však je, jak poznáme, jak alternativního dodavatele vybrat. Jedním z nejefektivnějších a zároveň nejrychlejších způsobů, je výpočet plynu prostřednictvím takzvané kalkulačky, což je jednoduchá aplikace, kterou najdete na webových specializovaných webových stránkách. Kalkulátor pracuje s aktuálními ceníky a na základě zadaných údajů okamžitě spočítá, jak se může změna dodavatele projevit na finální částce na příští faktuře.

Cena hraje prim, zohlednit bychom však měli i další kritéria

Při výběru dodavatele bychom neměli zapomínat ani na doplňkové služby v podobě zákaznického servisu. Nízké poplatky za dodávky jsou sice pro většinu spotřebitelů hlavním kritériem, ale i mezi nejlevnějšími dodavateli lze najít takového, který nabízí ideální poměr mezi cenou a kvalitou přidružených služeb. Skvělým příkladem je společnost EON. Plyn od E.ONu je dlouhodobě velmi levný a dodavatel je přitom známý také komplexní péčí o zákazníky. EON nabízí až o 15 % levnější dodávky plynu oproti vašemu stávajícímu dodavateli a kromě toho i možnost fixace ceny do konce roku 2014. Konečný verdikt je samozřejmě na vás, ale na druhou stranu – nebylo by praktické mít na další dva roky klid?

Publikováno: 01. 02. 2013

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam

Tagy: cena plynu | eon fixace 2014 | Eon plyn | fixace plynu eon | plyn EON | změna dodavatele plynu