Prádlo můžete sušit i v koupelně. Ale jen, pokud v ní nebude nebude vlhko a zima.

Koupelna je místem, kde provádíme každodenní hygienu, nicméně ji lze využívat také k dalším účelům. V závislosti na velikosti prostoru nabývá charakteru prádelny a sušárny. Spousta odborníků ale sušení prádla v koupelně nedoporučuje, a to kvůli nadměrné vlhkosti, která může způsobit vznik plísní. Tím spíš, jde-li o panelákové jádro, které nedisponuje okny pro efektivní větrání. Přesto existuje způsob, jak s vlhkostí zatočit. Prozradíme vám, na co byste si měli dát pozor a jak v koupelně zajistit optimální prostředí.

Jak se zbavit vlhkosti?

Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete sušit prádlo jinde než v koupelně, budete muset zajistit vhodné vytápění a větrání. Problémy s vlhkostí se týkají především menších panelákových koupelen, kde nelze větrat oknem. To však může nahradit kvalitní ventilátor do koupelny, který zajistí odvětrávání a zároveň eliminuje přítomnost nepříjemného zápachu. Při výběru se řiďte dle parametrů jako je průtok vzduchu, ale nezapomeňte se informovat také ohledně hlučnosti. Neváhejte si připlatit za dražší, ale o to tišší a výkonnější radiální ventilátor, který popohání turbína. Praktické jsou také ventilátory s čidlem. Jakmile míra vlhkosti dosáhne určité hodnoty, ventilátor se automaticky zapne.

Jak koupelnu vytopit?

Co se týče tepla, máte hned několik možností. V posledních letech je stále populárnější podlahové trubkové topení, které je cenově dostupné, ale bohužel ho nelze realizovat v panelákových bytech (musí se instalovat nejméně 15 cm pod povrch podlahy). Náročnější obyvatelé bytů však mohou zvolit alternativu v podobě elektrické rohože. Ideální je pak kombinace žebříkového topení a dalšího zdroje (např. podlahové koupelnové topení). V případě elektrických přímotopů se budete muset smířit s poměrně vysokým odběrem elektrické energie.

Vybíráme sušák

Vlhkost a teplo máme za sebou, takže hurá na sušení prádla. Dle dispozic koupelny můžete sáhnout po sušáku nad vanu, několikapatrovém skládacím sušáku, případně po sušáku s křídly. Ty jsou k mání v různých velikostech a to i ve velmi kompaktních rozměrech. Další možností je sušička na prádlo. Nejlevnější modely pořídíte za pár tisíc, špičkové přístroje za několik desítek tisíc. Klasický sušák do koupelny je, vzhledem k mnohem nižší pořizovací ceně, preferovanější řešení.

Publikováno: 01. 02. 2015

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam

Tagy: koupelnové topení | sušák do koupelny | ventilátor do koupelny