Plovoucí podlaha - ideální podlahová krytina

Obliba plovoucí podlahy rok od roku roste a to především díky revolučnímu systému pokládky. Na rozdíl od jiných typů podlahových krytin se „plovoučka“ nelepí ani jinak nepřipevňuje k podkladu, ale je na ní volně položena. Je složena z jednotlivých lamel, které na sebe navazují speciálním suchým spojem, nebo se navzájem spojují lepidlem v drážkách. Realizace nezabere více než několik hodin a lze ji provést bez jakýchkoliv komplikací, které jsou spojeny s ostatními druhy podlah. Položení se obejde bez hluku a prašnosti a s trochou nadsázky lze říci, že si ji může svépomocí složit každý.

Výhody a nevýhody plovoucí podlahy

Jednoduchost a rychlost pokládky je však jen jednou z mnoha výhod. Plovoucí podlaha vyniká i v jiných ohledech. Povrch je odolný, pevný a nikterak náročný na údržbu. Materiál je zdravotně nezávadný, vhodný i pro alergiky a vzhledem k širokému sortimentu podlah najdeme vhodnou krytinu do každého interiéru. Neměli bychom si je však pořizovat do místnosti, kde podlahu nadměrně zatěžují těžké předměty (masivní skříně, postele, klavír...) a do prostor, kde nadměrně kolísá vlhkost. Pro plovoucí podlahu je charakteristická rozměrová roztažnost a těžké předměty by ji mohly zdeformovat vyboulením či vznikem spár mezi jednotlivými lamelami. Problém s nadměrným zatížením sice můžeme vyřešit nalepením k podkladu, musíme se však smířit s tím, že podlaha přestane být plovoucí.

Tip: Přečtěte si, jak správně vymalovat!

Vybíráme plovoucí podlahu

Plovoucí podlahy se vyrábí z rozličných materiálů, při čemž pro každý jsou typické jiné vlastnosti. Lamely z laminátu jsou vyrobeny sendvičově (nášlapná vrstva je z laminátu a nosná část z dřevotřískové desky) a jsou nejen odolné, ale i levné. Podobnými vlastnostmi a cenou se chlubí také lamely z PVC. Oba typy jsou dostupné v celé řadě dekorů, které většinou imitují přírodní materiály. V případě, že se s imitací nespokojíte a zároveň vyžadujete vynikající izolační vlastnosti, sáhněte po dřevu. Dřevěné plovoucí podlahy z ušlechtilého dřeva dodají interiéru punc exkluzivity, pamatujte však na to, že vyžadují pravidelnou údržbu. Alternativou pro dřevěné podlahy může být krytina z korku. Tichá chůze, snadná údržba, tvarová stálost a hygienická nezávadnost jsou bohužel vykoupeny nižší mechanickou odolností s rizikem vydrolení. I tu však lze zlepšit vhodnou úpravou povrchu (např. nalakováním).

Toužíte-li po exkluzivní podlaze a nevadí-li vám vyšší pořizovací cena, sáhněte po podlaze Tarkett, o které jsme vám již v minulosti zmínili v tomto článku.