Palivové dřevo: Levný způsob vytápění má i další výhody

Výdaje za teplo jsou pro spoustu českých domácností hlavní složkou pravidelných výdajů za provoz domácnosti . Pokud topíte plynem nebo elektřinou a hledáte způsob, jak výrazně ušetřit, a přitom příliš nezatěžovat přírodu, zvažte přechod na palivové dřevo. Přírodní materiál lidstvo používalo jako zdroj tepla od nepaměti a v posledních letech si k němu opět začínáme hledat cestu. Hlavním důvodem je zdražování ostatních paliv, sekundárním pak inklinace k ekologii. Možná vás to překvapí, ale suché palivové dřevo patří k nejekologičtějším zdrojům energie.

5 důvodů, proč dát zelenou palivovému dřevu

Proč je o kvalitní palivové dřevo takový zájem? Důvodů je víc než dost:

Cena

Palivové dřevo je velmi levné. V podstatě jde o nejlevnější a současně ekologický zdroj energie. Tedy s výjimkou tepelného čerpadla, které však vyžaduje mnohonásobně vyšší vstupní investici.

Dobrá výhřevnost

Výhřevnost dřeva závisí na kvalitě vysušení. Čím je sušší, tím i výhřevnější. Obecně se doporučuje maximální vlhkost kolem 20 %. Oproti dřevu v celku schne štípané dřevo zhruba dvojnásobnou rychlostí.

Příjemně hřeje

Pořídíte-li si krb, vykouzlíte nezaměnitelnou atmosféru. Navíc vás bude příjemně hřát sálavé teplo. Oceníte ho především během sychravých podzimních a mrazivých zimních večerů.

Hlavní i alternativní zdroj tepla

Palivové dřevo můžete používat jako hlavní zdroj tepla, nebo ho využívat jako sekundární zdroj, např. v kombinaci s plynovým nebo elektrickým kotlem.

Nezabírá moc místa

Nemáte ve sklepě nebo na zahradě příliš mnoho skladovacího prostoru? Nevadí, štípané palivové dřevo je velmi skladné.

Kdy si palivové dřevo objednat?

Cena dřeva je poměrně stabilní, ovšem přesto je výhodnější objednávka v dostatečném předstihu před začátkem topné sezóny. Dřevo bude mít mnohem více času, aby proschlo a získalo optimální vlastnosti.

Publikováno: 24. 03. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam