Skvělé tipy

Koupě nemovitosti z pohledu investora. Vyplatí se?

Investice do nemovitostí platí za jednu z nejstabilnějších, ale přesto se k ní i navzdory obrovskému množství bytů a domů hodí jen poměrně malé množství. Chcete-li své volné finanční prostředky investovat správně, budete muset při výběru nemovitosti přemýšlet.

Do nemovitosti lze investovat spekulativně (výhodně koupit a následně ještě výhodněji prodat) a dlouhodobě. A my se dnes zaměříme na druhou variantu, která vám může zajistit dlouhodobý stabilní výnos.

Pronajímat můžete byt i dům, ale s přihlédnutím k tomu, že Češi nejsou na pronájem rodinných domů zvyklí (např. v USA je pronájem rodinných domů běžný), je vhodnější investice do bytové jednotky. Jistě, s trochou štěstí najdete nájemce i pro rodinný dům, ale poptávka je porovnání s byty cca patnáctkrát nižší. Byt si navíc nevyžádá vysoké investice za údržbu.

Jak velký byt a v jaké lokalitě?

Univerzální pravidla pro investice do bytů neexistují a každá lokalita je něčím specifická. Obecně však platí, že poměr čistého ročního výnosu a kupní ceny bytu je výhodnější u menších bytových jednotek. Ve prospěch menších bytů hraje i fakt, že mezi nájemce většinou patří lidé, kteří žijí sami nebo v páru, přestěhovali se za prací a nemají dostatek vlastních prostředků. Do větších bytů se naopak stěhují rodiny, pro které je atraktivnější vlastní bydlení a nikoliv pronájem. Pádným argumentem jsou i nižší náklady na fond oprav (vychází z plochy bytu) a levnější údržba.

Jak to chodí v Praze?

Byty v Praze patří mezi horké zboží a jdou na odbyt mnohem rychleji než v ostatních lokalitách. Není divu, do hlavního města se za prací stěhuje obrovské množství lidí a zájem o bydlení je enormní. Ale jak je to s výnosy? Opět platí, že je lepší investice do menšího bytu?

Za malý byt o výměře do 25 m2 v atraktivní lokalitě zaplatíte zhruba 1,2 – 1,4 milionu. Bez problémů ho pronajmete za 6 500 Kč (+ poplatky a energie). Nebudeme-li počítat s fondem oprav, který je zanedbatelný (neměl by přesáhnout 35 Kč za měsíc), dosáhnete ročního výnosu 78 000 Kč, což je cca 5,6 – 6,5 %.

Větší byt 3+1 o velikosti nad 70 m2 pronajmete za cca 11 000 Kč (+ poplatky a energie). Při kupní ceně nad 3 miliony (ve slušných lokalitách nic neobvyklého), ročně vám vynese 132 000 Kč, tedy 4 %. Chcete-li však přeci jen investovat do většího bytu, orientujte se na luxusní byty Praha. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale roční výnos zajímavější než v případě klasických bytů.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.