Koupě nemovitosti z pohledu investora. Vyplatí se?

Investice do nemovitostí platí za jednu z nejstabilnějších, ale přesto se k ní i navzdory obrovskému množství bytů a domů hodí jen poměrně malé množství. Chcete-li své volné finanční prostředky investovat správně, budete muset při výběru nemovitosti přemýšlet. Do nemovitosti lze investovat spekulativně (výhodně koupit a následně ještě výhodněji prodat) a dlouhodobě. A my se dnes zaměříme na druhou variantu, která vám může zajistit dlouhodobý stabilní výnos. Pronajímat můžete byt i dům, ale s přihlédnutím k tomu, že Češi nejsou na pronájem rodinných domů zvyklí (např. v USA je pronájem rodinných domů běžný), je vhodnější investice do bytové jednotky. Jistě, s trochou štěstí najdete nájemce i pro rodinný dům, ale poptávka je porovnání s byty cca patnáctkrát nižší. Byt si navíc nevyžádá vysoké investice za údržbu.

Jak velký byt a v jaké lokalitě?

Univerzální pravidla pro investice do bytů neexistují a každá lokalita je něčím specifická. Obecně však platí, že poměr čistého ročního výnosu a kupní ceny bytu je výhodnější u menších bytových jednotek. Ve prospěch menších bytů hraje i fakt, že mezi nájemce většinou patří lidé, kteří žijí sami nebo v páru, přestěhovali se za prací a nemají dostatek vlastních prostředků. Do větších bytů se naopak stěhují rodiny, pro které je atraktivnější vlastní bydlení a nikoliv pronájem. Pádným argumentem jsou i nižší náklady na fond oprav (vychází z plochy bytu) a levnější údržba.

Jak to chodí v Praze?

Byty v Praze patří mezi horké zboží a jdou na odbyt mnohem rychleji než v ostatních lokalitách. Není divu, do hlavního města se za prací stěhuje obrovské množství lidí a zájem o bydlení je enormní. Ale jak je to s výnosy? Opět platí, že je lepší investice do menšího bytu? Za malý byt o výměře do 25 m2 v atraktivní lokalitě zaplatíte zhruba 1,2 – 1,4 milionu. Bez problémů ho pronajmete za 6 500 Kč (+ poplatky a energie). Nebudeme-li počítat s fondem oprav, který je zanedbatelný (neměl by přesáhnout 35 Kč za měsíc), dosáhnete ročního výnosu 78 000 Kč, což je cca 5,6 – 6,5 %. Větší byt 3+1 o velikosti nad 70 m2 pronajmete za cca 11 000 Kč (+ poplatky a energie). Při kupní ceně nad 3 miliony (ve slušných lokalitách nic neobvyklého), ročně vám vynese 132 000 Kč, tedy 4 %. Chcete-li však přeci jen investovat do většího bytu, orientujte se na luxusní byty Praha. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale roční výnos zajímavější než v případě klasických bytů.