Osvětlení kuchyně musí být praktické i stylové

Navrhujete novou kuchyň a plánujete umístění kuchyňské linky, přemýšlíte nad nejvhodnějšími materiály a už se vidíte, jak pro své blízké připravujete jejich oblíbené jídlo? A právě o tom bude dnešní článek. V každém návrhu kuchyně by mělo být důmyslně vyřešeno také nasvícení provozních ploch - jedině tak se vám v ní bude příjemně existovat. Ale podle čeho se při výběru osvětlení do kuchyně řídit? Mělo by být nejen praktické, ale zároveň korespondovat se stylem interiéru. Skloubit tyto dvě kritéria však není vždy úplně jednoduché...

Kuchyň už dávno není jen místem, ve kterém připravujeme jídlo. Jistě, i nadále slouží především jako pracoviště, ale stejně tak i jako komunikační prostor. Naše požadavky na celkový komfort se stupňují a příjemné osvětlení je jedním z prvků, které ho do kuchyně přinesou.

Primárním zdrojem světla je samozřejmě okno, ale ani to nestačí. Ani přirozené světlo nedosáhne do všech koutů a využití umělého osvětlení je tak často nezbytné i v průběhu dne. Ale jaké by tedy mělo být? Umělé osvětlení musí působit přirozeně, příliš nás neoslňovat, ale zároveň rovnoměrně osvětlit celou pracovní plochu. Kromě toho by nám neměla v ničem překážet. Ideální kombinací je tedy využití stropního zdroje a většího počtu menších místních svítidel.

Lokální světelné zdroje využíváme především pro nasvícení nejvyužívanějších částí pracovní plochy (dřez, přípravné plochy) a téměř vždy mají podobu zářivek pod horní skříňkou. Sporák nám spolehlivě osvětlí digestoř. Vlastní osvětlení si samozřejmě zaslouží i jídelní stolek. Může mít podobu tradičního stahovacího nebo napevno umístěného lustru. Centrální světlo by mělo mít podobu úsporné zářivky, která je elegantní a zároveň poskytuje velmi intenzivní světlo. To sice zajistí také halogenová zářivka, ale pouze cíleně. Ty však můžeme využít na dosvícení pracovní plochy, bude-li třeba. Měly by však být umístěny pod úrovní obličeje, aby nás zbytečně neoslňovaly. Doporučená vzdálenost je cca 50 cm od sebe.

Součástí moderní kuchyně by však neměla být pouze ryze funkční světla. Tu pravou atmosféru vám navodí například bodovky, kterými zvýrazníte atraktivní prvky. Může jít o bar nebo vybranou skříňku.

Uvědomte si, že při každé činnosti budete vyžadovat úplně jinou intenzitu osvětlení, ke které vám pomůže reostat. Díky němu budete moct intenzitu světla efektivně redukovat podle potřeby. Instalace osvětlení musí podléhat platným technickým předpisům a pokud si nejste jistí, jak ji provést, raději ji svěřte odborníkům. Chcete-li načerpat inspiraci, nezapomeňte se podívat na kuchyně fotogalerie, které jsou na webu k dispozici zcela zdarma.

Publikováno: 25. 05. 2013

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: osvětlení do kuchyně | světlo v kuchyni