Na co si dát pozor při výběru nové matrace do postele? Prim hrají materiály a rozměry

Obsah článku:
  1. Rozměry
  2. Materiály
Základem plnohodnotného odpočinku na lůžku je kvalitní matrace. Bez ní nejenže se probouzíte unavení a máte rozbolavělé celé tělo, ale v delším časovém úseku se mohou přidat i závažnější zdravotní potíže. Proto je nutné si dát pozor při jejím výběru v obchodě.

Rozměry

Pokud jde o rozměry, platí zde jednoduchá pravidla. Ideální matrace do postele, v níž spí jedna osoba, je taková, jež na délku přesahuje alespoň o dvacet centimetrů výšku vaší postavy. Pak totiž nehrozí, že vám například chodidla budou volně viset mimo lůžko, což by nepřirozeně namáhalo páteř i další části těla během spánku. Na šířku by pak kvalitní podložka měla mít alespoň 70 centimetrů, což je dostačující k tomu, abyste z postele nepřepadávali a mohli se bez problémů na lůžku otáčet. Ideální jsou třeba matrace 80×200 centimetrů, případně o trochu prostornější matrace 90×200 centimetrů. Pakliže máte dvoulůžko, je samozřejmě nutné počítat s nejlépe dvojnásobnou šířkou postele, respektive matrace.

Materiály

V současné době se matrace vyrábějí v mnoha variantách. Klasika v podobě taštičkových a pružinových matrací už není tolik doporučovaná, protože tyto modely nedokážou vzhledem ke své úpravě poskytovat maximální komfort, a to zejména tehdy, užíváte-li lůžko velmi často a dlouhodobě. Lepšími variantami jsou kupříkladu matrace ze studené pěny, případně BIO pěny, jež disponují perfektní elasticitou a tvarovou stálostí, takže se dokážou výborně vytvarovat dle aktuální pozice vašeho těla, načež se opět vrací do své původní podoby, jakmile lůžko opustíte. Alternativou mohou být třeba latexové matrace, jež mají podobné vlastnosti jako ty pěnové. V neposlední řadě stoupá obliba sendvičových matrací, u nichž se kombinuje hned několik materiálů. Jsou poté perfektní z hlediska tvarové stálosti, trvanlivosti či antibakteriálních vlastností.

Publikováno: 29. 06. 2020

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam