Rekonstrukce domu

Nový stavební zákon podstatně zrychlí stavební řízení

8 měsíců. Tak dlouho v České republice průměrně trvá, než dostane nově vznikající nemovitost zelenou. Alespoň to vyplývá z každoroční zprávy projektu Doing Business, který porovnává prostředí podnikové regulace v téměř 190 ekonomikách včetně té české. Tuto lhůtu by však měla výrazně změnit novela stavebního zákona, která byla nedávno schválena. Co přesně to znamená pro realitní trh?

Nový stavební zákon z dílny ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové byl definitivně schválen v půlce července tohoto roku a přestože přináší hned několik pozitivních změn, má i obstojné množství odpůrců. Těm vadí například nedostatečná ochrana před nečinností stavebních úřadů, nízká míra transparentnosti a prostor pro korupci nebo nedostatečné záruky ochrany veřejných zájmů.

Na druhou stranu, novela zákona slibuje například stavební povolení na rodinné domy do 30 dnů, digitální žádosti a převod úředníků z obcí na stát. „Aktuálně jsou stavební úřady pod obcemi a nezřídka se stává, že na nic pracuje a o povoleních rozhoduje jen jeden úředník. Takový úředník pak když je v neschopnosti nebo na dovolené, tak samozřejmě nemá žádné zastoupení a není výjimkou, že jsou žádosti pozdržené právě kvůli tomu. Nově by však tito úředníci měli být zastupitelní, což povede ke zrychlení celého procesu,“ vysvětluje Jakub Kindl z realitní společnosti Domov, která se specializuje na prodej a správu nemovitostí v oblasti Prahy a Berounska.

Důležitou součástí stavebního zákona jsou i závazné lhůty. „Orgány budou muset nově dodržovat třicetidenní lhůtu, kterou bude možné v určitých případech prodloužit o dalších třicet dnů. Pokud však lhůta k vyjádření nebude dodržena, bude se mít automaticky za to, že ze strany úřadu nejsou žádné připomínky,“ dodává Kindl. Největším plusem je pak i jedno společné řízení o povolení stavby namísto současného územního a stavebního řízení. „Aktuální stavební zákon obsahuje složitý a nepřehledný systém povolování. Žadatel o stavební povolení tak kolikrát musí obíhat desítky úřadů, prosit o razítka včetně hygieny, životního prostředí apod. To teď už nebude potřeba a rozhodnutí stavebního úřadu bude vznikat spolu s ostatními dotčenými orgány,“ říká Jakub Kindl.

V neposlední řadě stavební řízení podstatně zrychlí i digitalizace celého procesu a čeká nás konec papírových žádostí. „Žádosti se budou nově podávat výhradně elektronicky a hlavní komunikace mezi žadatelem a úřady se bude odehrávat na online platformě stavebního řízení,“ dodává Jakub Kindl z realitní společnosti Domov.

Novela stavebního zákona nabude účinnosti 1. července 2023 a již nyní je jisté, že bude mít převážně pozitivní dopad na realitní trh. Není žádným tajemstvím, že to jsou i pomalé povolovací procesy, které hrají podstatnou roli v nedostatku nemovitostí. Zrychlení získání stavebních povolení však může vést k rychlejší výstavbě, větší nabídce nemovitostí a tím i ke snížení cen.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení v Praze? Prohlédněte si připravované etapy oblíbených bytových projektů od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.