Novou kuchyni si rozplánujte do posledního detailu

Aktuální trendy v interiérové architektuře se hodně soustředí na kuchyňský prostor. Ten za posledních deset let zaznamenal velký posun. Především se zvětšil a stává se místem pro celou rodinu. Při jeho zařizování sledujte moderní trendy a jděte s dobou, aby vám vaše nová kuchyně dlouho a dobře sloužila.

Efektivní uspořádání prostoru

V současné době se klade velký důraz na funkčnost kuchyně – využít prostor efektivně do posledního centimetru. Zatímco dříve lidé řešili, jaký vzor budou mít na dvířkách a zásuvkách, dnes už se hlavně řeší vnitřní uspořádání skříněk. Nezahálejí ani samotní výrobci vnitřních úložných systémů. Nemáte tak problém najít pro vaše skříňky ty pravé.

Kde a co bude ve vaší nové kuchyni, si rozmyslete ještě při plánování kuchyně. Už při tvorbě nákresu byste si měli rozmyslet, kde budu talíře, příbory, hrnce, kam budete dávat nože, kde najde své místo kuchyňský robot... Při organizaci vám pomůže i umístění myčky. Měli byste vše uspořádat tak, abyste umyté nádobí vyložili z myčky jednoduše a bez zbytečného chození.

Pokud máte děti, nezapomeňte, že se v kuchyni budou pohybovat i ony. Při zařizování kuchyně tak myslete i na ně a snažte se kuchyni uspořádat tak, aby mohly pomáhat s vařením nebo vykládat nádobí z myčky.

Zdroj: Unsplash.com

Jednoduché povrchy

Kuchyně v rustikálním či provensálském stylu jsou už pasé. Důležitá je jednoduchost, funkčnost a snadná údržba materiálů. Jednodušeji se umývají hladké povrchy bez úchytek a okrasných výřezů. S Jednoduchým vzhledem nábytku souvisí i propojení kuchyně s obývákem, obě místnosti či zóny by spolu měli ladit a navzájem se vizuálně nerušit. Díky tomu momentálně hraje prim přírodní vzhled materiálů, hlavně dřevo nebo šedé či béžové odstíny.

Nadstandardní velikost kuchyně

Jak už je naznačeno v úvodu, kuchyně se stává centrem celého domu. Měl by tu být prostor na vaření, a to i pro vícero lidí. S pracovní deskou tak, pokud možno, nešetřete. Neměla by chybět místa na občasné sezení. Pomoci vám s tím může kuchyňský ostrůvek, který pěkně propojí kuchyň a obývák.

Kuchyně by měla být udělaná pro víc než jen jednoho kuchaře. Zdroj: Pixabay.com

Na elektrospotřebičích nešetřete

Dalším výrazným prvkem moderních kuchyní jsou elektrospotřebiče. Jsou větší a je jich více. Se zvyšujícím se kuchyňským prostorem souvisí i častější příprava jídla doma. Proto je třeba doma uchovávat i více potravin. Svůj podíl na tom má i pandemie, díky které domácnosti zjistily, že současná velikost lednic jim nestačí.

Lednice se zvětšují, jsou rozdělené na různě nastavitelné teplotní zóny. Standardem se stávají velké kombinované lednice doplněné menším chladícím prostorem nebo lednicí na nápoje či na víno.

Do módy se dostávají i maličké minibary, a to vestavné i přenosné. Můžete je dát i do jiné místnosti, než do kuchyně a vychlazené pivo budete mít neustále po ruce. Pokud si minibar vybíráte, dejte si pozor na jeho kvalitu. Soustřeďte se především na hlučnost a spotřebu energie. Pokud byste při sledování fotbalového zápasu měli ještě poslouchat hučení minibaru, asi byste se ho brzy zbavili.

Minibar můžete mít klidně zabudovaný i v obývací stěně. Oceníte ho vy i vaše návštěvy. Zdroj: Pixabay.com

Dejte šanci moderním technologiím

Při výběru elektrospotřebičů se dívejte i na to, zda je možné je ovládat přes bluetooth prostřednictvím vašeho telefonu. V současné době už najdete takovýchto elektrospotřebičů víc než dost a díky nim si ušetříte práci, ale i elektrickou energii.

Pokud jste fanoušky všeho nového, možná vás okouzlí i chytré lednice, které jsou přímo napojené na vaši wi-fi. Zatím jde o docela drahé kousky, ale je možné, že už v blízké budoucnosti se stanou standardní součástí kuchyně. Zkontrolují za vás stav zásob, poradí, co koupit, spojí vás s blízkými nebo vám pustí k vaření vaší oblíbenou hudbu.

Publikováno: 25. 02. 2021

Kategorie: Interiér

Autor: Adam