Domek si můžete postavit sami, máte-li na to nervy

Koupit si byt nebo rodinný domek by chtěl asi každý, nicméně je zde jedna citelná překážka, a sice peníze. Obytné nemovitosti jsou v současné době cenově na svém maximu a nevypadá to, že by se na tom v blízké budoucnosti mělo něco zásadně měnit. Proto hodně zájemců o vlastní bydlení zvažuje různé možnosti, jež jsou pro ně z finančního hlediska nejpřijatelnější. Jednou z nich je i stavba domku svépomocí.

Nejedná se o nic pro amatéry

Pokud chcete bydlet ve své vlastní vilce, skutečně vás vyjde nejlevněji si ji postavit sami. Ovšem pozor, měli byste být vybaveni alespoň nějakými základními zkušenostmi. Pokud jste doteď stavbu viděli pouze v televizi, nejedná se o možnost pro vás. Umíte-li však vzít za práci a víte co a jak, klidně se do toho pusťte. Musíte se však připravit, že vás to bude stát hodně nervů, spoustu času a moře slz. I když si projekt naplánujete jako profesionálové, vždy očekávejte nějaké problémy. Zrovna v dnešní době jich můžete předpokládat více než dost. Kupříkladu stavebniny jako jsou třeba pálené cihlycement nebo písek jsou dnes často i násobně dražší než ještě před dvěma lety. Dokonce i jindy běžné krytiny v podobě plechových střech, případně tradičních pálených tašek nejsou buďto na skladech, případně jsou k dostání za obrovské peníze.

Nakupujte za příznivých podmínek

Vzhledem k tomu, že stavba i menšího domku svépomocí obvykle trvá pár let, nemusíte s nakupováním materiálu vyloženě spěchat. Dříve nebo později se situace v oboru zlepší, a pak můžete pořídit vše, co bude potřeba. Není ani nezbytné nakupovat veškerý materiál naráz, stačí postupně. Cihly ani jiné stavebniny vám nikam neutečou. Jediné, co budete muset zajistit je nějaká forma přístřeší. Nemusí se jednat o nic extra, většinou stačí vše překrýt nepromokavou plachtou.

Publikováno: 27. 11. 2021

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam