Nepodceňujte důležitost rekuperace vzduchu

O nesporných výhodách plastových oken jsme vás již informovali mnohokrát. Vzhledem k vysoké ceně energie, kterou potřebujete k vytápění objektu, to bez plastových oken zkrátka nejde - zároveň se však musíte připravit na změnu klimatu v interiéru. Podle hygienických norem se má v místnosti za hodinu vyměnit cca polovina vzduchu, což těsná plastová okna nedovolují. Výsledkem je nepříjemný zatuchlý vzduch, který nám dospělým způsobuje únavu, podporuje vnik bakterií a způsobuje řadu nemocí (trpí zejména děti). Řešením je řízená výměna vzduchu, takzvaná rekuperace, která z vašeho domova učiní místo, kde se vám bude dobře dýchat. Realizace rekuperačního systému není složitá, ale musíte si vybrat vhodné materiály. Pojďme se spolu podívat na nejčastější chyby, na které si je v souvislosti s rekuperačním systémem uvědomit.

Co rekuperací získáte?

V případě, že se rozhodnete pro rekuperaci, získáte řízenou výměnu vzduchu a odpadní teplo. Rekuperace vám pomůže ušetřit 50% (a teoreticky i 80%) odpadního tepla, které v zimě odchází ven vzduchem. Rozhodujete-li se mezi stacionární a rotační rekuperací, zvolte druhou variantu, která je účinnější. Co však není vhodné v objektech se vzduchotechnikou, je klimatizace. Vzduchotechnika a klimatizace nejsou příliš dohromady a způsobují nadměrnou tvorbu kožního mazu. Schválně – máte-li automobil s klimatizací – jak často si myjete mastné vlasy? Důvod, proč se vlasy mastí nehledejte v pracovním vypětí, ale právě v klimatu. Negativní vlastnosti vzduchotechniky však nevymýtí ani bezchybná stavba systému a správná rychlost vzduchu.

Chcete ušetřit? Kupte si materiál přímo od výrobce!

Chcete-li se ve vašem příbytku cítit co nejlépe, investujte do některé z variant bezprůvanového chlazení, ideálně do podlahového otopného systému. Provede-li ho zkušená firma, nebude podlaha nepříjemně studená a v místnosti bude příjemné klima i bez průvanu. Vraťme se však ale k realizaci vzduchotechniky, která se může, ale i nemusí prodražit. Jste-li šikovný kutil, případně máte ve svém okolí známého, který by byl schopen rekuperaci sestavit, kupte si materiál přímo od výrobce a ušetříte podstatnou část nákladů. Stavba rekuperačního systému není náročná a spoustu užitečných rad najdete na webu. Hledáte-li skutečně kvalitní, ale cenově přijatelné vzduchotechnické komponenty, koukněte se na potrubi.cz. Internetový obchod provozuje český výrobce vzduchotechniky, společnost D-klima.

Publikováno: 23. 05. 2012

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam

Tagy: klimatizace | rekuperace vzduchu | rekuperační technika | výměna vzduchu