Finance

Kolik musíte mít naspořeno, abyste si mohli pořídit vlastní bydlení?

Rozhodli jste se pro významný životní krok a chystáte se na pořízení vlastního bytu či domu? Pak jistě tušíte, že se neobejdete bez určitého množství naspořených finančních prostředků, a to i v případě, že budete financování bydlení řešit formou hypotečního úvěru. Na co byste se měli připravit a kolik vás bude transakce stát?

Daň z převodu nemovitosti

Do roku 2016 se mohli kupující a prodejce domluvit. Situace se však změnila a nyní platí daň z převodu nemovitosti kupující. Jedinou legální možností, jak tento zákon „obejít“, je vzájemná domluva o snížení ceny nemovitostí právě o tuto částku. Jinak se připravte na to, že zaplatíte 4 % hodnoty nemovitosti. V případě pořízení rodinného domu v hodnotě 2 milionů korun jde o částku ve výši 80 tisíc korun.

Dani z převodu nemovitosti se lze vyhnout koupí nově zkolaudované stavby, kterou zatím nikdo nekoupil.

Provize realitní kanceláře

Pořízení nemovitosti zprostředkované realitní kanceláří představuje další navýšení celkových výdajů o cca 2 – 7 % v závislosti na regionu. Někdy je tato částka již zahrnuta v kupní ceně, ovšem není to pravidlem.

Výdaje při financování nemovitosti hypotékou

Jen málokdo si může dovolit koupi domu z ušetřených peněz. Je-li to i váš případ a chystáte-li se zažádat o hypotéku, jistě jste zaznamenali, že došlo ke zpřísnění pravidel. Banky reagovaly na doporučení ze strany ČNB a poskytují hypoteční úvěry v maximální výši 90 % LTV, a to navíc ve velmi omezené míře (hypotéky s LTV 80 – 90 % tvoří nejvýše 15 % portfolia poskytnutých úvěrů).

V praxi připravte na následující: budete si muset zafinancovat minimálně 10 % z kupní ceny nemovitosti z vlastní kapsy. Konkrétní částku vám prozradí hypotéční kalkulačka.

Ale co když zkrátka nemáte tolik peněz k dispozici? Můžete zkusit dofinancování formou úvěru ze stavebního spoření. Ze zapeklité situace vám pomůže vybruslit zkušený finanční poradce.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.