Finance

Kolik musíte mít naspořeno, abyste si mohli pořídit vlastní bydlení?

Rozhodli jste se pro významný životní krok a chystáte se na pořízení vlastního bytu či domu? Pak jistě tušíte, že se neobejdete bez určitého množství naspořených finančních prostředků, a to i v případě, že budete financování bydlení řešit formou hypotečního úvěru. Na co byste se měli připravit a kolik vás bude transakce stát?

Daň z převodu nemovitosti

Do roku 2016 se mohli kupující a prodejce domluvit. Situace se však změnila a nyní platí daň z převodu nemovitosti kupující. Jedinou legální možností, jak tento zákon „obejít“, je vzájemná domluva o snížení ceny nemovitostí právě o tuto částku. Jinak se připravte na to, že zaplatíte 4 % hodnoty nemovitosti. V případě pořízení rodinného domu v hodnotě 2 milionů korun jde o částku ve výši 80 tisíc korun.

Dani z převodu nemovitosti se lze vyhnout koupí nově zkolaudované stavby, kterou zatím nikdo nekoupil.

Provize realitní kanceláře

Pořízení nemovitosti zprostředkované realitní kanceláří představuje další navýšení celkových výdajů o cca 2 – 7 % v závislosti na regionu. Někdy je tato částka již zahrnuta v kupní ceně, ovšem není to pravidlem.

Výdaje při financování nemovitosti hypotékou

Jen málokdo si může dovolit koupi domu z ušetřených peněz. Je-li to i váš případ a chystáte-li se zažádat o hypotéku, jistě jste zaznamenali, že došlo ke zpřísnění pravidel. Banky reagovaly na doporučení ze strany ČNB a poskytují hypoteční úvěry v maximální výši 90 % LTV, a to navíc ve velmi omezené míře (hypotéky s LTV 80 – 90 % tvoří nejvýše 15 % portfolia poskytnutých úvěrů).

V praxi připravte na následující: budete si muset zafinancovat minimálně 10 % z kupní ceny nemovitosti z vlastní kapsy. Konkrétní částku vám prozradí hypotéční kalkulačka.

Ale co když zkrátka nemáte tolik peněz k dispozici? Můžete zkusit dofinancování formou úvěru ze stavebního spoření. Ze zapeklité situace vám pomůže vybruslit zkušený finanční poradce.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.