Koberec může vypadat jako nový i po letech, musíte jen vědět, jak ho čistit

Není to tak dávno, co jste si udělali radost novými koberci, které však nyní vypadají jako deset let staré? Pravděpodobně jste jen podcenili pravidelnou údržbu. Ta by měla kromě luxování zahrnovat také důkladnější čištění. Metod je více a závisí na materiálu, délce vlasu a druhu nečistot.

Odstranit skvrny.. nestačí!

Spousta lidí si neuvědomuje význam celoplošného čištění a čistí pouze viditelné skvrny. Přitom je třeba čistit do hloubky, protože jedině tak si koberec uchová původní vzhled a bude vypadat jako nový i po letech. Budete-li ho čistit správně, odvděčí se vám zářivými barvami, nadýchanými vlasy a příjemnou vůní, která se následně promítne i do kvality ovzduší v místnosti.

Čištění koberce na sucho

Koberec zašlý běžnými nečistotami lze vrátit do původního stavu poměrně snadno pomocí tzv. suchého čištění. Možná to zvládnete i sami – musíte si však zakoupit speciální přípravek v podobě vysoce absorpčního prášku, vysypat ho na koberec a poté ho vysát. Tato metoda je ideální pro čištění koberců s nižším vlasem, ale nikoliv pro bavlněné koberce. Čistírna koberců Praha MANIPO upřesňuje, že suché čištění se provádí i pomocí strojního kartáčového zapracování suchého prášku a následném vysátí kartáčovým vysávacím strojem.

Čištění koberce na mokro

Dalším způsobem je tzv. mokré čištění, které spočívá v nanesení čisticího roztoku na koberec (na nejvíce znečištěných místech se nečistoty odstraňují vlhkým hadrem) – ten pak musí nechat vyschnout, což se může protáhnout i na celý den. Během této doby by se po koberci nemělo šlapat. Čištění na mokro se provádí také strojově pomocí speciálního přístroje s rotačními kartáči. Tento způsob je samozřejmě efektivnější než ruční čištění. Máte-li ohledně údržby koberců další otázky, obraťte se na MANIPO. Odborníci na čištění koberců Praha vám rádi pomohou.

Publikováno: 09. 09. 2018

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam

Tagy: čištění koberců | jak čistit koberec