Klimatizace nabízí daleko více než "jen" příjemný chládek

Každý z nás jistě zaznamenal, že dochází ke změnám klimatických podmínek. Tuto skutečnost registrujeme především v čase letních měsíců, kdy rtuť teploměru stoupá ke stále vyšším hodnotám, než na jaké jsme byli v minulosti zvyklí. Pokud má člověk možnost odjet z přehřátého města a bytu do příjemně chladného prostředí horské chaty, kde se období "tropů" dají docela dobře zvládnout, je to velké plus. Mnoho z nás však takovou možnost nemá. Řešení, jak se s vysokými teplotami poprat, je potom již na každém z nás. Někdo si dává jednu vanu se studenou vodou za druhou... ale mnohem efektivnější je pořízení klimatizace.

Předtím než se ochladíme

Ještě před tím, než se rozhodnete pro konkrétní klimatizaci, si ujasněte požadavky a samozřejmě v neposlední řadě i finanční možnosti. Je zásadní rozdíl, pokud se chystáte pořídit klimatizaci do bytu o velikosti 2+1, nebo do rodinného domu, kde bude nutné použít mnohem výkonnější model. V současné nabídce samozřejmě není problém najít schůdné řešení pro každou z uvedených možností. Při výběru vhodné klimatizace je nutné se také zaměřit na náklady spojené s jejím provozem, a tím pádem je vhodné přihlédnout k energetické třídě pořizované klimatizace. Dalším rozhodující kritériem při výběru klimatizace je její provedení, a to nejen designové. Důležité rozhodnutí je, zda pro naše požadavky bude vyhovující klimatizace mobilní či pevná klimatizace, tzv. split jednotka. Výhodou mobilní klimatizace je především její mobilita a možnost ji umístit do konkrétní místnosti, případně ji převézt do jiného bytu či domu. Nevýhodou nižší výkon a vyšší hlučnost. V praxi přirozeně záleží na parametrech konkrétního zařízení. V rámci procesu výběru vás bude zcela jistě ovlivňovat pořizovací cena klimatizace. Nezapomeňte však na to, že nejdražší řešení není vždy to nejlepší. A od nejlevnějšího zase nemůžete čekat vlastnosti srovnatelné s vyšší třídou. Při výběru klimatizace je možné využít internet - nezávislé porovnávače. Jistější je však návštěva prodejny či showroomu vybraného prodejce. Ochotně vám zodpoví případné dotazy a seznámí vás se všemi funkcemi modelu, který vás zaujme.

Něco navíc

Většina moderních klimatizací totiž ve většině případů zvládá vzduch nejen chladit, ale také ohřívat. Umožňují filtraci vzduchu, zbavují prostředí prachu a v některých případech i mikroorganismů. V průběhu používání klimatizace dochází v mnoha případech i k ovlivnění vzdušné vlhkosti. Při využití všech dostupných vlastností dnešních klimatizací dojde zcela jistě ke zlepšení vašeho životního prostřední. Některá moderní zařízení (např. klimatizace Electrolux) je pak dokonce možné ovládat prostřednictvím mobilního telefonu - nastavit si požadovanou teplotu a intenzitu chlazení. V případě, že vaše klimatizace bude disponovat touto vlastností, budete se již vracet do příjemně temperovaného domova, kde si užijete chvíle klidu po náročném dni.

Publikováno: 11. 06. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam