Jak probíhá exekuční dražba nemovitostí a proč byste se jí měli zúčastnit?

Exekuční dražba nemovitosti je proces, v rámci kterého dochází k prodeji nemovitého majetku zabaveného dlužníkovi. Pro něj je to konečná, definitivně o něj přichází. Účastníci dražby prožívají diametrálně odlišné pocity. S trochou štěstí totiž mohou získat byt, dům nebo jinou nemovitost o poznání levněji, než kolik činí její tržní cena. Zúčastnit se můžete i vy, ale ještě před tím si přečtěte základní informace.

Proč o nemovitost usilovat v exekuční dražbě?

Exekuční dražby nemovitostí představují možnost, jak nemovitost získat o poznání levněji než běžným způsobem. Zatímco realitní kanceláře určují ceny na základě aktuální nabídky na trhu, nemovitosti v dražbě může exekutorský úřad nabídnout až za třetinu tržní ceny. Obvykle se sice konečná částka vyšplhá výše, ale přesto jde o citelnou úsporu. Položky, o které není valný zájem se strany dražitelů, se prodávají ještě výhodněji. Nejčastěji jde o stavební pozemky a rekreační objekty.

Dva způsoby dražby, stačí si vybrat

Dražby nemovitostí v exekuci probíhají dvojím způsobem – s přímou účastí a elektronicky. Druhá varianta je výhodná pro každého, kdo se z určitých důvodů nechce zúčastnit přímo. O typu dražby vždy rozhoduje exekutor a informuje veřejnost v dražební vyhlášce. Dražby se může zúčastnit každý, kdo dovršil plnoletosti a je způsobilý jednat sám za sebe. Dražit může o pověřená osoba (předpokladem je plná moc). Před zahájením dražby musí účastníci složit tzv. dražební jistotu. V případě úspěšného vydražení je tato částka dražiteli odečtena od ceny nemovitosti. Ostatní účastníci peníze dostanou zpět, a to bez zbytečných průtahů. Pokud vás problematika dražby nemovitostí zaujala a chcete se o ní dozvědět více, pokračujte na www.drazba-nemovitosti.com.

Publikováno: 17. 08. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Adam