Kam s odpadní vodou, když není dostupná kanalizace?

Věřili byste tomu, že někteří lidé stále nemají přístup k obecní kanalizaci a musí řešit odvod odpadní vody jiným způsobem? Aha, přestěhovali jste se na vesnici nebo na periferii menšího města a čelíte podobnému problému? V tom případě máte na výběr mezi žumpou, septikem a domácí čistírnou odpadních vod. Pokud si nejste jistí, kterou variantu zvolit, pak je dnešní článek určen právě vám. Dozvíte se v něm největší rozdíly a navíc i tip na renomovaného výrobce. Ale vše pěkně popořádku.

1. Plastová žumpa

Žumpa není nic jiného než bezodtoková jímka, která se používá v místech, kde není možné napojení napojení na městskou kanalizaci. V minulosti se vyráběla z betonu, ale v současné době dominuje plast a další moderní materiály. Mezi největší výhody patří relativně nízká pořizovací cena, jednoduché usazení bez betonáže a nenáročná administrativa. Vzhledem k tomu, že se nejedná o vodní dílo (do 300 m2), nebudete potřebovat stavební povolení a povolení k nakládání s vodami. Stačí, když žumpu ohlásíte na stavebním úřadě. Plastové jímky bývají samonosné, takže odpadá námaha spojená s betonováním. Nevýhodou je skutečnost, že se budete muset postarat o pravidelné vyvážení obsahu. Žumpa musí být umístěna tak, aby k ní měl fekální vůz bezproblémový přístup. Vývoz stojí jeden až dva tisíce korun – provoz žumpy je tedy poměrně drahý.

2. Septik

Septik je usazovací nádrž s několika komorami (nejčastěji se třemi) a oproti jímce u něj odpadá nutnost vyvážení obsahu. Ten se v útrobách septiku předčistí a poté je vypuštěn do povrchových či podzemních vod. K provozu nepotřebuje energie a navíc nevyžaduje pravidelný přísun odpadních vod. Proto nachází využití u rekreačních objektů a budov, kde lidé pobývají jen sezónně. Septik je vodní dílo, takže se neobejdete bez příslušných povolení. Pořizovací cena je vyšší než v případě žumpy a mimo to budete muset zemní filtry, kde se odtékající voda dočistí. Jednou ročně je nutné odčerpat usazený kal.

3. Domovní čistírny odpadních vod

A jsme ve finále. Jaké jsou plusy a mínusy domovní čistírny odpadních vod? Začneme nevýhodou, kterou byste se však neměli nechat odradit. Je jí vyšší pořizovací cena, kterou však vyvažují četné výhody. Ostatně posuďte sami. Čistírny odpadních vod jsou naprosto bezúdržbové. Veškeré rozložitelné látky se shromažďují v usazovací jímce a proces čištění probíhá automaticky. Systém čištění je na velmi vysoké úrovni a není zapotřebí vodu jakkoliv dočišťovat. Vyčištěnou vodu lze následně využít jako kvalitní zálivku. ČOV se hodí do trvale obydlených objektů, ale i do míst s nepravidelným provozem (např. hotely, penziony, chaty). Provozní náklady jsou velmi nízké, řádově jde o několik set korun za rok. A ani tím výčet výhod nekončí. Za zmínku stojí absence hluku a zápachu a v neposlední řadě dlouhá životnost. Instalace je jednoduchá a v případě potřeby lze rozšířit kapacitu výměnou vestavby bez vyčerpání. čistička odpadních vod

S ČOV, septikem i jímkou vám pomohou profesionálové z GONAP

Hledáte nejschůdnější řešení, ale nevíte si rady? Nechte to na odbornících ze společnosti GONAP spol s r.o., která nabízí široké spektrum vysoce kvalitních čistíren odpadních vod, ale také septiky, přečerpací jímky a zemní filtry. Specialisté vám rádi doporučí nejvhodnější variantu a postarají se o dopravu, realizaci i průběžný servis. Společnost GONAP patří ke špičce ve svém oboru a společně s předními odborníky spolupracuje na inovacích a vývoji nových produktů. Kvalitu služeb garantuje certifikace dle systému ISO 9001:2000. Pozor, pokud jsme vás o výhodách ČOV nepřesvědčili, přečtěte si 7 podstatných důvodů, proč byste investici do čistírny odpadních vod GONAP měli zvážit.

Publikováno: 16. 12. 2014

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam

Tagy: čov nebo jímka | septik nebo čov | septik nebo jímka