Jaký zvolit materiál pro vaše vestavěné skříně? Můžete vybírat z více možností!

Spousta lidí se v rámci rekonstrukce bytu rozhodně pořídit si vestavěné skříně. Jejich výhody jsou nesporné: zaprvé dokonale vyplní celý prostor, takže vypadají velice dobře v každém interiéru, a za druhé tím získáte obrovský prostor, do kterého si můžete uložit spoustu věcí. Pokud si necháte udělat nábytek na míru, řemeslníci vám prostor sami naměří, protože každá nerovnost a každý milimetr hrají roli. Zvolit si můžete několik různých materiálů.

Masivní dřevo

Tou nejdražší možností je nechat si vestavěné skříně či jiný nábytek vyrobit z masivního dřeva. Problémem ale může být nestejná kvalita a vysoká objemová hmotnost. U vestavěného nábytku hmotnost nemusí být příliš problém, protože je velmi nepravděpodobné, že s ním budete dále pohybovat. To, čeho si na masivním dřevu ceníme, je dokonalé vykreslení dřeva – vidím přirozenou malbu dřeva včetně suků, což může vypadat velice dekorativně.

Dřevotříska

Dřevotříska vzniká z pilin a kousků dřeva, které vznikají jako odpad při výrobě dřevěného nábytku. Jedná se tak o skvělou možnost, jak zpracovat dřevo do posledního kousku, aniž by bylo nutné ho spálit či jinak se ho zbavovat. Dřevotříska je materiál, který je pevný, má nízkou hmotnost i nízkou cenu. Proto platí za nejoblíbenější materiály, ze kterých se vestavěné skříně vyrábí. K dispozici je navíc mnohé barevné provedení, které může imitovat skutečné dřevo nebo může být v různých barvách (zelené, bílé, červené, černé…).

Překližka

Překližka vzniká tak, že jsou k sobě slepeny vrstvy tenkých dřevěných plátů o libovolné tloušťce. Ty mají podobné vlastnosti jako masivní dřevo. Avšak s překližkami také přichází problém, který se týká ceny: cena překližky je poměrně vysoká, když se vyrábí z kvalitního dřeva. Lepením jednotlivých vrstev můžete získat poměrně silné dřevěné pláty. Práce s nimi ale zdaleka není tak jednoduchá, jako práce s dřevotřískou.

Publikováno: 30. 01. 2023

Kategorie: Interiér

Autor: Adam