Jak správně vybrat hnojivo dle druhu pěstování

Pěstování rostlin je skvělá kratochvíle, ale mají-li výsledky předčit očekávání, musíme pro jejich zdravý vývoj zajistit optimální poměr živin. Jinými slovy přidat vhodné hnojivo, díky kterému rostlinky začnou prospívat. Jenomže jak se vyznat v široké nabídce produktů? Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky kterým se vám podaří vybrat správné hnojivo dle vámi zvoleného druhu pěstování.

Hnojení zemitého substrátu

Pěstování rostlin v zemitých substrátech patří k nejrozšířenějším způsobům vůbec. Výhodou budiž dostupnost a jednoduché ruční zavlažování (úspora na zavlažováním systému). Zemitý substrát si můžete namíchat sami, případně si ho koupit již namíchaný (což je vhodné bez předchozích zkušeností). Ceny jsou nízké a budete mít jistotu, že máte substrát „na míru“ rostlinkám, které budete pěstovat. Co se týče hnojení, v kvalitním substrátu je obsažen vyvážený poměr všechny důležitých látek, se kterými si rostliny na určitou dobu vystačí. Po cca třech týdnech je vhodné začít hnojit. Ideální jsou méně koncentrovaná hnojiva určená pro zeminu (preferujte před univerzálními hnojivy pro zemité substráty/aeroponii a hydroponii). Velmi důležité je přesné dávkování, které je uvedeno na obalu.

Hnojení u hydroponického a aeroponického pěstování

Hydroponické pěstování probíhá v pěstebním médiu, které neobsahuje žádné živiny. Médium (např. keramzit, perlit, kokosové vlákno, rockwool) má funkci přenašeče živin a zároveň poskytuje prostor kořenům. V případě aeroponického pěstování je množství média minimální – kořeny visí ve vzduchu, do kterého je pod tlakem rozprašována voda s přídavkem hnojiva. V okolí kořenu vznikne směs kyslíku a živin – energetického zdroje rostlin. Hnojiva pro hydroponické a aeroponické pěstování jsou výhradně tekutá a dávkování je přesně uvedeno v tabulce. Hnojiva, která jsou určena pro zeminu, jsou k vyživování rostlin pěstovaných hydroponicky a aeroponicky nevhodná. K mání jsou také speciální přípravky pro pěstování rostlin v bio kvalitě. V magazínu, který provozuje specializovaný e-shop SpecialniZahradnictvi.cz se dozvíte další důležité informace na téma hnojení a najdete zde také recenze vybraných produktů.

Publikováno: 19. 04. 2015

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam

Tagy: aeroponické pěstování | hnojení | hnojiva | hydroponické pěstování