Jak vybrat garážová vrata aneb Čemu jít naproti a na co si dát pozor

V dnešní době již garáž dávno není žádným zbytečným přebytkem. Nemusí to být jen stavba pro umístění auta, ale skvělým a praktickým doplňkem domu. Nabídka garážových vrat se neustále rozšiřuje a na trhu si můžete vybírat z velkého množství typů, barev a materiálů. Jak si tedy vybrat ta správná garážová vrata a na co si při výběru dát pozor?

Spokojenost na prvním místě

V první řadě je nutné zvolit nejvhodnější typ vrat, podle prostoru v garáži a podle možností a stylu domu. Každá vrata potřebují jiný prostor k otevírání – před domem, pod stropem, nebo vedle stěny. Podle typu garážová vrata na sekční, dvoukřídlá, rolovací či vrata posuvná. Typ ovládání vrat je dalším prvkem, který byste měli zvážit. Kdo se spoléhá na klasiku a nevadí mu mírné nepohodlí, může zvolit manuální ovládání. Moderní garáže ale bývají většinou vybaveny elektrickým ovládáním, buď na spínač u garáže, nebo na velmi pohodlné dálkové ovládání garážových vrat. Garážová vrata zabírají velkou plochu a jsou tak výrazným prvkem domu. Je proto třeba vybírat s citem, aby k domu pasovala a nevyčnívala. Vrata bývají obvykle sladěná se vstupními dveřmi a okny nebo s fasádou či střechou.

Vhodný rozměr a materiál

Výběr rozměru se řídí podle velikosti garáže a počtu aut. Koupit garážová vrata v předem daných rozměrech se Vám však pravděpodobně nepodaří. Nejlepším řešením je nechat si zhotovit vrata na míru, čímž se vyhnete různým nerovnostem, mezerám a dalším problémům. Důležitou roli hraje také materiál, povrchová úprava a dekor vrat. Materiál by měl být pevný, odolný vůči slunečním a povětrnostním vlivům či korozi a případně i ohni. Prověřeným materiálem je ocel s povrchovou fólií.

Vyvarujte se

Při výběru jakýchkoli vrat si dávejte pozor na to, odkud vrata pochází. Někteří obchodníci pouze přeprodávají nekvalitní a nebezpečné výrobky z různých zemí. Větší jistotu máte u renomovaných českých výrobců. Rovněž si také pohlídejte délku záruky a zjistěte si doprovodné služby, které prodejce vrat nabízí. Ať už vybíráte jakýkoliv druh vrat, buďte vždy obezřetní. Nejlepší možností je nechat si poradit od odborníků a vyrobit vrata na míru přesně podle Vašich potřeb.

Publikováno: 25. 05. 2021

Kategorie: Garáž

Autor: Adam