Jak ušetřit na energiích? Naučte se využívat tu sluneční

Popularita solárních systémů rok od roku roste. Rozhlédnete-li se po svém okolí, pravděpodobně u sousedů zahlédnete nejeden kolektor, který využívá sluneční paprsky k přeměně na elektrickou energii. Důvodů, proč se uchylujeme k alternativním zdrojům, je hned několik. Nyní je to především rostoucí cena elektřiny, v minulých letech zase ohleduplnost k životnímu prostředí. Lákadlem jsou samozřejmě i dotace ze státní kasy. Solární systémy nabízí spoustu pozitiv, jedinou „nevýhodou“ je nemalá počáteční investice. Ta se však i bez státního příspěvku poměrně rychle vrátí. V závislosti na pořizovací ceně jde o 11-15 let. A když se rozhodnete využít finanční injekci? V rámci programu Nová zelená úsporám se celková výše podpory na jednu žádost pohybuje na maximálně 50 % celkových přímých realizačních výdajů. Celková výše podpory je limitována na maximálně 60 % celkových realizačních výdajů. V absolutních číslech může jeden rodinný dům získat až 200 000 Kč.

​Výhody solárních systémů v kostce

Pro většinu zájemců je prioritou finanční úspora. Solární systémy mají životnost kolem 30 let a náklady na údržbu a obsluhu jsou minimální. Panely lze využívat samostatně, stejně jako v rámci stávajícího systému. Kvalitní systémy mají vysoký výkon, který zabezpečí chod domácnosti i bez nutnosti využívání dalších zdrojů energie. Představují nejjednodušší cestu, jak dosáhnout nezávislosti na dodavatelích. Dalšími pozitivy jsou zmíněná ochrana životního prostředí a možnost čerpání státní dotace. Rozhodnete-li se pro výstavbu vlastní fotovoltaické elektrárny, budete moct nadbytečnou energii výhodně prodat.

​Využití solárních systémů v praxi

Systémy najdou využití všude, kde je dostatek slunečního záření. Jedinou podmínkou, která je nezbytná pro stoprocentní funkci, je správné umístění. Chcete-li zajistit, aby na panely dopadaly paprsky po co největší část dne, umístěte je jižním směrem. Energie, kterou získáváme ze slunečního záření, se nejčastěji využívá pro solární ohřev vody a to teplé užitkové, ale i v bazénu. Samozřejmostí je i možnost přitápění domu. Instalatéři Ústí nad Labem z řemeslnického cechu EKOMPLEX také připomínají, že prostřednictvím solárních článků lze také napájet podlahové vytápění.

Publikováno: 22. 11. 2022

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam