Jak správně prostřít stůl

Nejen v restauracích a při domácích oslavách, ale také při běžném stolování je dobré dbát na to, jak správně prostřít stůl. Správně naservírované jídlo lépe chutná a je znakem respektu hostitele ke stolovníkům. Je sice pravda, že v běžném denním spěchu někdy nepohrdneme ani jednorázovým nádobím z fastfoodu, ale krásně prostřená tabule by neměla v našich životech chybět. Společné jídlo je dnes pro mnoho rodin jedním z mála okamžiků dne, kdy se všichni sejdou na jednom místě. I proto bychom si takové setkání měli užít. Zvláštní péči pak zaslouží vánoční, svatební, velikonoční či další sváteční hostiny.

I když se někomu mohou zdát pravidla stolování, tedy toho, jak se u stolu chovat, příliš složitá, znalost aspoň těch základních patří k slušnému vychování. Stolničení, tedy pravidla, jak servírovat, je hodně komplikovanou disciplínou, kterou dokonale ovládá málokdo, ale i zde si můžeme osvojit základy, abychom při pořádání slavnostní večeře neudělali nějaké společenské faux pas.

Ubrus – základ prostírání

Základem správně prostřeného stolu je ubrus, ať už se jedná o velkou slavnostní tabuli, nebo jen jídelní kout pro rodinu. Kvalitní látkové ubrusy zcela mění charakter místnosti, prostředí je díky němu útulnější. A i nejobyčejnější stůl se rázem promění podle toho, jakou barvu, vzor a materiál ubrusu zvolíte. Samozřejmostí ale je, že se jedná o ubrus látkový. Rady, jakou velikost ubrusu zvolit, najdete například v článku Jak velký by měl být ubrus na stůl.

Ubrusy se vyrábějí na všechny typy stolů, tedy čtvercové, obdélníkové, kulaté nebo oválné, včetně extra velkých. Ideální jsou pro slavnostní tabule jednobarevné ubrusy v pastelových barvách, ale za královskou barvu je pro ubrusy stále považována bílá, případně krémová barva.

Hlavní ubrus zakrývající celý stůl může být doplněn o úzké pruhy látky, tzv. běhouny na stůl (někdy označované za středové ubrusy), nebo menší čtverec či obdélník, který se nazývá napron (někdy také naperon). Ty mohou být v kontrastních barvách, případně v sytějším odstínu barvy hlavního ubrusu, nebo naopak barevně zcela totožné. Záleží na koncepci celého stolu a potenciálně i na barevných kombinacích v interiéru.

Místo menších ubrusů, ale někdy i zároveň s nimi je používáno také látkové prostírání (obdélníkové či kulaté podložky pod talíř). Ať už se jedná o optické oddělení místa pro každého hosta nebo zpestření jídelního stolu, hezkým doplňkem jsou i ubrousky. Variant je velké množství. Návody, jak složit ubrousky do tvaru labutě, vějíře, srdce, květiny a řady dalších tvarů, najdete na internetu.

Vyberte si svůj styl

Aby prostřený stůl vypadal pěkně, měli byste si zvolit jednotící prvky a také pamatovat, že méně je někdy více. Přezdobená tabule nejen nevypadá dobře, ale také nedává stolujícím dostatek prostoru, aby se pohodlně najedli. Pro celkové vyznění prostírání je důležitý nejen výběr ubrusů a prostírání, ale také dekorací, nádobí, příborů a případně dalších doplňků.

Talíře, sklenice a další nádobí

Samozřejmostí je, že jídelní servis by měl být na celé tabuli z jedné sady. Na slavnostních tabulích se používá tzv. podkladový talíř, na který se servírují talíře s jednotlivými chody. Někdy se označuje také jako talíř klubový.

V rodinném prostředí však má takové talíře jen málokdo a obvyklejší je příprava stolu s talířem na hlavní chod, na kterém je připraven talíř na polévku. Ta by se měla rozlévat z polévkové mísy, která je součástí jídelního servisu. Nalevo od hlavního talíře se pokládá malý talířek určený na pečivo, případně na odkládání nepotřebného, například kostí z ryby.

Ze sklenic se na stole nejčastěji vyskytují sklenice na víno a sklenice na vodu. Pro jednoho hosta by měly být na stole najednou maximálně tři sklenice, a to nejblíže stolu vždy ta, ze které host pije jako první. Obvykle se jdou chody od lehčích po těžších, takže nejprve se obvykle servírují vína bílá, až pak červená. Aperitiv či sekt se servíruje zvlášť, a to buď jako welcome drink už při příchodu hostů, nebo poté, co se hosté posadí.

Příbory

Z nemožnosti vyznat se v tom, na co je která vidlička či nůž, si dělá legraci řada filmů. Pro neformální domácí prostřední stolu vám postačí vědět, že hned vedle talíře je umístěn příbor na hlavní chod (vlevo vidlička, vpravo nůž ostřím směrem k talíři). Vedle nože směrem od talíře leží polévková lžíce a pak následuje nůž na předkrm. Vidlička na předkrm se pokládá vlevo od vidličky na hlavní chod. Vždy platí, že příbor na první chod je nejdál od talíře.

Pokud si v restauraci objednáte rybu, nebo steak, přinese vám číšník speciální nůž a vymění vám ho za klasický pro hlavní chod. Pokud ale třeba rybu servírujete jako jediný hlavní chod doma, měli byste mít nůž na ryby už připravený rovnou na stole. Nad talířem je místo pro malou vidličku na dezert (hroty směrem doprava) a opačným směrem nad ní je položena lžička na moučník. Ano, dezert a moučník není to samé, dezert může být třeba i sýr či ovoce. Pokud hostům nabízíte k pečivu máslo, nůž na něj se umisťuje na talířek na pečivo.

Doplňky k servírování

Na stole může být i řada dalších věcí, které by měly být součástí jídelního servisu či příborové sady, nebo by s nimi aspoň měly ladit. Může se jednat o kroužky na ubrousky, různé stojánky, slánky, pepřenky či nádoby na omáčky, olej, ocet a další dochucovadla, mísy s ovoce apod. Ladit by měly také vázy, svícny a další dekorační předměty.

Květiny

Květiny jsou zcela samozřejmou součástí všech slavnostních tabulí, ať už se jedná o velké vázy s kyticemi, menší vázičky po celé tabuli, nebo i jednotlivé květy a další rostliny použité jako dekorace na talířích, ubrouscích či vedle nich. Kromě květů to mohou být větvičky, trávy, šišky, kousky kůry a další přírodní prvky.

I pro květinovou výzdobu platí celá řada pravidel. Barevně by měly ladit s ubrusem a prostíráním, nedoporučují se květiny s příliš těžkou a intenzívní vůní, která by mohla hostům kazit požitek z jídla. Květiny mohou také vyjadřovat typ slavnosti – jiné budou na vánočním večírku pro přátele, jiné na oslavě narozenin babičky, jiné na svatební tabuli.

Další dekorace

Poměrně často se při dekorování stolu používají další prvky, například jmenovky, tištěná menu, ale drobnosti podtrhující zvolený styl.

Na večírku inspirovaném nějakou přímořskou zemí se tak mohou objevit kamínky či mušličky, na hudebním večírku ozdoby s notami a na oslavě dívčích narozenin zase perličky či korálky, pírka či jiné maličkosti, které mají pro hostitelku určitý význam, nebo mohou v hostech vzbudit určité vzpomínky či příjemné pocity.

Při méně formálních večírcích to třeba mohou být i indicie pro večerní hru, kterou jste si pro hosty připravili, nebo program následující večírkové zábavy. Fantazii se meze nekladou, ale i dekorací platí, že by měly být obohacením, nikoli rušivým prvkem.

Decentnost a jeden styl

Ať už se rozhodnete pro konzervativní nebo barvami hýřící styl stolování, měli byste dbát na uměřenost, a hlavně jednotnost stylu. Příliš barev, příliš dekorací, příliš detailů je na spíše na škodu, proto správně prostřený stůl je vlastně ilustrací toho hlavního a tím by měly být skvělé pokrmy a náboje a příjemná zábava při jídle.

To, jak jídlo naservírujete, prozradí hodně nejen o vašem vkusu, ale také osobnosti. Někdy je lepší zvolit jednoduchý rustikální styl než se snažit o luxus, v němž se hostitel sám necítí dobře.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam