Jak se vypořádat se setinami milimetru při strojírenské výrobě?

Zakládáte si právě zbrusu novou dílnu, v níž chcete vyrábět extrémně přesné obrobky. V takovém případě se neobejdete bez soustruhu, frézky a celé řady dalšího vybavení. Bez jakých pomůcek si ani neškrtnete?

Nepatrné rozměry

Nebudeme si nic nalhávat – strojírenská výroba je opravdová dřina a vyžaduje naprosto perfekcionistický přístup. Na každém výkresu od zákazníků uvidíte tolerance v setinách milimetrů, stejně jako závity a další složité tvary. Jak na ně?

V první řadě vám rozhodně nesmí chybět specializovaná měřidla. Posuvné měřítko je dobré leda tak na hrubé tvary o desetinách milimetru. Přesně proto budete potřebovat mikrometr, s nímž změříte vnější tvary obrobků. Dále počítejte s třídotykovým dutinoměrem, který zkontroluje průměr děr. Jejich hloubku zase zjistí hloubkoměr.

Pokud můžete, určitě si pořiďte spíše modernější digitální provedení. Nebudete tak muset zírat na nepatrná políčka a neustále odčítat.

Kvalitní vybavení za pěknou cenu

Samozřejmě myslete i na čtyři základní druhy kalibrů. Pro uložení díry a hřídele slouží válečkový a třmenový kalibr. Při řezání závitů oceníte služby závitového kalibru a měřicích závitových kroužků. Podívejte se do strojírenských tabulek. Ihned uvidíte, s kolika různými druhy uložení i šroubovic se setkáte. To znamená, že musíte objednat desítky různých kalibrů pro každý jednotlivý rozměr.

Sháníte digitální mikrometr? Hloubkoměr? Úchylkoměr? Kalibry? Ať tak, nebo onak, navštivte webové stránky jednoho z největších tuzemských dodavatelů měřidel meridla.cz (najdete je pod vloženými odkazy).

Dočkáte se přehledného výběru všech normovaných pomůcek, bezkonkurenčních cen a téměř okamžité expedice. Klidně si lze domluvit i výrobu specializovaných měřidel na míru, kdybyste chtěli přijmout zvláštní zakázku.

Publikováno: 26. 12. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Martina Glosová