Jak na zařízení malé kuchyně přesně podle vašich představ

Budujete startovací bydlení, anebo se naopak snažíte přestavět byt tak, abyste v něm získali větší prostor pro trávení volného času? A nakonec jste zjistili, že na kuchyň tak nějak nezbylo dost místa? Jestliže není vaření zrovna vaší životní prioritou, nemělo by vás to nijak zásadně omezit. I malou kuchyni je možné zařídit tak, aby byla funkční a poskytovala dostatečný prostor pro vaření, ale i ukládání potravin.

Neberte malou kuchyň jako problém, ale jako výzvu

Malá kuchyně v paneláku vyžaduje kompromis. Zapomeňte na to, že se vám do ní vejde všechno, co byste chtěli. Budete se muset vzdát některých prvků vybavení, které zbytečně zabírají prostor a nemají výrazný funkční užitek. Jak uspořádat kuchyň tak, abyste ji využili naplno?

  • V případě dřezu dejte přednost jednokomorovému před dvoukomorovým. Díky tomu si uvolníte místo na pracovní desce a získáte více pracovního prostoru.

  • Varnou desku se čtyřmi plotnami či hořáky vyměňte za model, který má pouze dva hořáky. Uvaříte na ní úplně stejně a opět získáte pracovní prostor navíc.

  • Při řešení organizace kuchyně počítejte se závěsnými skříňkami, které poskytují úložný prostor pro nezbytné vybavení pro vaření. Vnitřní uspořádání kuchyně menších rozměrů si ostatně samo o sobě říká a maximální využití závěsných prvků. A zavěsit můžete jak tyče na uložení kuchyňského náčiní, tak i květiny a bylinky.

  • V malé kuchyni záleží na každém centimetru. V případě malé kuchyně platí více než kde jinde, že je potřeba v ní udržovat pořádek. Všechno, co v kuchyni nepotřebujete, by z ní mělo zmizet.

  • Dekorace mohou na malém prostoru působit více chaoticky než příjemně. Pokud navíc nejsou vyrobeny z ryze přírodních materiálů, mohou negativně ovlivnit také vaše zdraví.

Jak vybavit kuchyň s ohledem na vaše zdraví?

Na to, jak bude kuchyně ovlivňovat vaše zdraví, myslete již při volbě materiálu podlahové krytiny nebo kuchyňských skříněk. Vybavení kuchyně s ohledem na zdraví vůbec není alchymie, stačí upřednostnit přírodní materiály a ekologické čisticí prostředky a udržovat kuchyň v čistotě. Pozor si dejte také na škodlivé látky používající se k výrobě některých druhů kuchyňského nádobí a náčiní. Škodit může teflon, hliník, ale i ozdoby na porcelánu či skle. Vybavte si kuchyň tak, aby vaše zdraví netrpělo.

Vychutnejte si hru barev

Tou nejlepší barvou pro malou kuchyni je bílá. Pokud ji zrovna nemilujete, zvolte pro výmalbu zdí kuchyně alespoň světlejší pastelové odstíny. Ty dokážou kuchyň opticky zvětšit a i bez okna jí zařídí dostatek světla. Mimochodem právě do správného osvětlení je v případě malé kuchyně potřeba investovat opravdu chytře.

Kromě centrálního zdroje světla využijte také bodové zdroje a okolo kuchyňské linky můžete natáhnout i LED pásek. Šikovně zvolené osvětlení dokáže udělat s vnitřním uspořádáním kuchyně opravdové zázraky. Chcete načerpat trochu inspirace pro malé kuchyně, které opticky jako malé vůbec nevypadají? Nahlédněte do fotogalerie malých kuchyní a nechte se unést na vlnách vlastní představivosti.

Jaký nábytek do malé kuchyně?

Rozhodně světlý. Světlé barvy místnost opticky zvětší, zatímco ty tmavé mají efekt opačný. Při zařizování malé kuchyně je potřeba více než kdy jindy měřit a plánovat. Některá kuchyňská studia nabízí možnost praktické 3D vizualizace, díky které si svoji kuchyni dokážete lépe představit. Ať již je vaším cílem prakticky zařízená malá rohová kuchyně, malá kuchyně do L anebo malá kuchyně do U, můžete si vybrat skříňky, které lze zavěsit až ke stropu a tím co nejlépe využít veškerý úložný prostor.

Prázdné stěny malé kuchyně představují potenciál, který může sloužit ve váš prospěch. Využijte jej pro výsuvné úložné systémy, police, věšáky a zvyšte tak jednoduše kapacitu vaší kuchyně. Nemůžete si vybrat v nabídce již hotových sad kuchyňského nábytku? Pak se nebojte experimentovat. Trochu zručný kutil zvládne kuchyňskou linku vyrobit svépomocí.

 I v malé kuchyni může být dlouhá pracovní deska

Přemýšlíte nad tím, jak vyřešit malou kuchyň tak, abyste získali, co nejvíce pracovního prostoru? Využijete každý kout. Při uspořádání malé kuchyně do L nebo dokonce do tvaru písmene U v ní sice nebudete moci tancovat, ale za to získáte spoustu pracovního prostoru navíc A ten každý amatérský kuchař určitě ocení. Při návrhu každé kuchyně nejen té malé, anebo panelákové se snažte o zajištění třech typů pracovního prostoru.

Rozhodně budete potřebovat:

- místo na přípravu surovin,

- zónu pro samotné vaření,

- prostor pro ostatní kuchyňské práce jako například mytí nádobí.

 Kam s jídelním stolem?

To záleží na tom, jak malá je vaše malá kuchyně. V některých případech je možné využít prostor alespoň na přidělání sklopné desky, k níž přidáte dvě židle. V případě dvoučlenné domácnosti je to optimální řešení. Pokud je vás ale doma více, těžko se budete cpát i se stolem do malé kuchyně.

Zvolte raději kompromis v podobě umístění jídelního stolu do obýváku anebo si rovnou zařiďte malou kuchyň s obývákem. Věřte, že za toto řešení budete rádi každý večer, kdy se všichni vrátíte z práce a ze školy a budete moci strávit konečně nějaký čas spolu. Malá kuchyně s obývákem umožní přípravu jídla, při kterém si děti zároveň udělají úkoly do školy. A při tom všem se dají probrat také důležité události uplynulého dne.

 Jak zařídit malou kuchyň s obývákem?

Vnitřní uspořádání kuchyně, na kterou přímo navazuje obývací pokoj, vyžaduje čisté designové řešení a kompozici, která umožní z několika protichůdných zón vytvořit souvislý prostor. Zní vám to jako protiklad? V moderním interiéru si s tímto na první pohled neřešitelným zadáním dokážete elegantně poradit.

V první řadě je ale potřeba si rozmyslet, zda upřednostníte spíše obývací pokoj s kuchyňským koutem nebo celý prostor pojmete tak, že kuchyň bude otevřená do obývacího pokoje a bude se jednat o jednolitý celek. V případě, že budete chtít kuchyň od obývacího pokoje oddělit, je možné použít pro tento účel kuchyňskou skříňku, praktický regál, ale i sádrokartonovou stěnu bez dveří.

Zlatá pravidla pro řešení uspořádání kuchyně na malém prostoru?

  • Vnitřní uspořádání kuchyně se snažte vyřešit tak, aby co na sebe jednotlivé zóny logicky navazovaly.

  • Dřez umístěte pod okno, pokud ho v kuchyni máte. Mezi ním a sporákem dodržte volný prostor alespoň 30 cm. Získáte plochu vhodnou pro přípravu potravin, a zároveň bude vaše kuchyně bezpečná.

  • Sporák neumísťujte v blízkosti dveří, ani na jiném velmi frekventovaném místě kuchyně. Dejte také pozor, aby nebyl příliš blízko okna, ze kterého by mohl průvan sfouknout oheň.

  • Do blízkosti dveří naopak nainstalujte chladničku s mrazákem a případně spíž. Pokud vás kdykoliv přepadne mlsná, budete rádi za jejich dobrou dostupnost.

  • Pro umístění dřezu využijte roh. Díky skříňce podřezem, která poslouží jako úkryt pro čisticí prostředky nebo dokonce i odpadkový koš, získáte i v malé kuchyni spoustu prostoru navíc.

Publikováno: 22. 04. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: Adam