Stavební materiály

Co jsou podlahové palubky a jaké jsou jejich největší výhody?

Podlaha je duší interiéru, proto bychom neměli výběr vhodné podlahové krytiny uspěchat: nejdříve si ujasněte priority a rozpočet – a důkladně se seznamte s vlastnostmi jednotlivých variant, které se v dané cenové relaci nabízí. Možná jste však narazili na pojem, o kterém toho příliš nevíte, ale protože vás okouzlil, chcete ho poznat blíže. Děláte dobře, dřevěné palubky nabízí množství podstatných výhod a můžete je proměnit na perfektní podlahu, po níž ve skrytu duše toužíte.

Co je to palubka?

Po interiérových prvcích je v posledních letech vysoká poptávka. Přírodní materiály navozují velmi příjemnou atmosféru, a navíc disponují vlastnostmi, které by jim mohla umělá konkurence závidět. Logicky však mají také určitá omezení, což platí také v případě palubek.

Název palubky označuje dřevěná prkna. Používají se na podlahu, ale také jako obkladový materiál. Zpracování jednotlivých variant se samozřejmě liší – je uzpůsobeno pro dané využití. Rozdíl mezi podlahovými a obkladovými palubkami poznáte poměrně snadno. Mají jinou tloušťku (výšku) a pevnost.

Podlahové palubky jsou široké od cca 19 do 40 mm, přičemž nejpoptávanější tloušťka je 28 mm. Lícová strana prkna bývá broušena dohladka, aby se po ní dalo chodit. Dalším poznávacím znamením je specifický profil.

Obkladové palubky jsou tenčí (obvykle 12-24 mm) a dělí se na interiérové a fasádní. Obklady používané ve venkovním prostředí musí být masivnější, aby lépe odolávaly vnějším vlivům a efektivně izolovaly teplo.

Výhody podlahových palubek v kostce

Dřevěné palubky tvoří 100% přírodní materiál, který je dostupný v poměrně širokém spektru variant. Znamenitou volbou jsou především palubky z odolných stromů ze severního Ruska – severského smrku a sibiřského modřínu (prodává např. ispas.cz). Mezi hlavní přednosti patří stálost objemu a tvaru, efektivní pohlcování vibrací, vysoká odolnost vůči teplotním změnám a v neposlední řadě možnost renovace a poměrně snadná montáž, kterou zvládne svépomocí každý zkušenější kutil.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné vchodové plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.