Ateliér Fiala: Špičkoví restaurátoři z Prahy
Objevili jste na půdě starý nábytek a nechcete se ho jen tak zbavit? Stačí se obrátit na odborníky a bude opět vypadat jako nový, byť pochází třeba z 18. století. Ale co s krásným obrazem, který si toho v zaprášeném a vlhkém prostředí vytrpěl víc než dost? I tomu restaurátoři vrátí původní podobu. Nepřestávejte číst a dozvíte se, proč se obrátit na zkušené odborníky z pražského Ateliéru Fiala.
Restaurátoři provádí celkové renovace i drobnější úpravy. Dokáží hotové divy – v jejich rukou se z předmětů s nálepkou „na odpis“ stávají mistrovská díla. David Fiala (zakladatel Ateliéru Fiala a syn akademického malíře Josefa Fialy) podotýká, že podstatou restaurátorství je precizní řemeslná činnost, umění a špetka bohémství. Renovacemi starožitností se zabývá již od roku 1991 v průběhu dalších let rozšiřoval pole působnosti také o další umělecké obory. Realizoval množství významných zakázek, z nich stojí za zmínku například renovace sedacího nábytku pro Úřad vlády, malovaného nábytku, hudebních nástrojů, obrazů a oltáře pro Plzeňský kraj nebo šicích strojů pro Národní technické muzeum.
Vrátit něčemu původní podobu není snadné. Restaurátoři nesmí podcenit důkladnou přípravu, která spočívá v pořízení fotografií, vypracování popisu, stanovení restaurátorského záměru a cíle. Poté následuje samotná renovace, jejíž jednotlivé úkony jsou velmi specifické a vždy se liší podle charakteru renovovaného předmětu. Podrobné postupy najdete v článcích publikovaných na blogu ateliéru. Jakmile je práce hotová, restaurátoři vyhotoví restaurátorskou zprávu v tištěné podobě.
Pokud vás starožitný nábytek a dekorace fascinují a rádi byste si pořídili další kousky, poohlédněte se po nich v e-shopu. Ateliér Fiala mimo jiné nabízí prodej starožitností, jejichž současný stav vypovídá o vysoké úrovni restaurátorské práce zručných řemeslníků.
Publikováno: 08. 11. 2016
Kategorie: Tipy a rady