Finance

5 způsobů, jak ušetřit v domácnosti

Zkoušeli jste si někdy spočítat, kolik peněz utratíte za jídlo, za topení a za celkové fungování domácnosti? Pokud si zkusíte na papír napsat váš rodinný rozpočet, možná budete překvapeni. Nechte si poradit, jak ušetřit a odkládané peníze si odložte na dovolenou nebo třeba rekonstrukci domu.

1) Chytré topení

Zajímejte se o způsoby, jak ušetřit na topení. Mezi nejčastější patří topení pomocí dřevěných briket a pelet. Těmi zatopíte například v krbu, ale také v kamnech. V krbu a kamnech můžete topit i dřevem, ale připravte se na náročnou práci se jeho sekáním i ukládáním. Výhodou dřevěných briket je nejen dlouhá výhřevnost, ale také jednoduchá manipulace a skladování.

2) Úspora vody

Další radou, jak ušetřit výraznou část rodinného rozpočtu je úspora vody. Na vodovodní kohoutky si pořiďte speciální násadu, díky které vám neproteče zbytečně moc vody, například u čištění zubů, případně u pravidelné hygieny. Zkuste se raději pravidelně sprchovat a vanu si dopřejte třeba jednou týdně a spočítejte si, že se vám mnohem víc vyplatí jednou za čas pustit plnou myčku nádobí, než jej oplachovat ručně pod tekoucí vodou.

3) Nevyhazovat jídlo

Snažte se nakupovat potraviny tak, abyste jich co nejméně vyhodili. Zkusili jste si někdy spočítat, kolik peněz utratíte za jídlo? V některých případech vás tato částka nemile překvapí. Snažte se najít způsob, jak na jídle ušetřit, přitom jíst zdravě a kvalitně. Kupte si jen to, co opravdu potřebujete.

4) Nákup se seznamem

Pokud se vydáte na „procházku“ po obchodech, tak věřte, že většinou se domu vrátíte chudší o několik set nebo dokonce tisíc korun. Udělejte si doma seznam, co vše chcete koupit a tento plán dodržte. Nekupujte nic na víc se slovy, že se to bude někdy hodit nebo že to schováte na horší časy. Nakupujte věci i potraviny pro přímou spotřebu a nic se neschovávejte na potom.

5) Umět si to spočítat

Je dobré umět si spočítat, za co a kolik v domácnosti utrácíte. Dejte dohromady nejen nájem a inkaso, ale také připočtěte paušály za telefon, internet, případně jednorázové platby za služby, kam patří například satelit, počítačové hry a podobně. Nezapomeňte zohlednit finance za jídlo, za nákup například dřevěných pelet, případně oprav, které jsou v domácnosti často potřeba. Podívejte se reálně na svůj výdělek a snažte se i šetřit a dávat peníze bokem, například tím, že odložíte třetinu z každé výplaty a tuto část peněz neutratíte.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.