4 praktické tipy jak ušetřit za energie

Rozhodí vás každé vyúčtování za plyn a elektřinu? Snažíte se na energiích ušetřit, ale přesto jde vaše snaha vniveč? Připravili jsme pro vás několik tipů, díky kterým na energiích opravdu ušetříte. Některé možná znáte a o jiných jste zřejmě ještě nikdy neslyšeli. Jedno však mají společné – fungují!

1.) Spotřebiče spotřebovávají energii i když zrovna nepracují

V domácnosti jsou spotřebiče, které se nevypínají. Kromě ledničky však máte máte doma i další pomocníky, kteří odebírají elektřinu i v momentě, kdy je nepoužíváte. Věděli jste, že kávovar odebírá 4 watty, mikrovlnná trouba cca 6 wattů, hi-fi věž téměř 20 wattů? Cena elektřiny se pohybuje kolem 30 Kč za 1 watt (ročně). Energetických upírů, kteří vám z rodinné kasičky vysávají těžce nastřádané korunky, najdete doma mnohem více. Ty, které jsme zmínily, tvoří pouhou špičku ledovce. Máte v pokoji hosty televizi, kterou zapínáte párkrát ročně? A co nepoužívaný, ale stále teplý žebříček na sušení ručníků v prádelně? Ve větší domácnosti z vás mohou energetičtí upíři ročně vysát i několik tisíc korun.

2.) Horká voda je příjemná, ale s vlažnou ušetříte a budete zdravější

Nedáte dopustit na horkou vanu s pěnou, která by se dala krájet? Nejste sami, ale nastavíte-li maximální teplotu horké vody na 40°C, ušetříte neznedbatelnou částku. Vlažnější voda je navíc mnohem zdravější. Regulací teploty tak uděláte něco pro peněženku i pro zdraví.

3.) Stará chladnička dosluhuje? Neopravujte ji a pořiďte si novou!

Věříme, že vám dělala dobrou službu, ale opravou zřejmě neuspoříte vůbec nic. Do nové chladničky sice jednorázově investujete, ale na druhou stranu ušetříte až 70 % energie než u modelu, který byl vyroben před rokem 2000. To samé analogicky platí i u myček na nádobí. Ty moderní potřebují k provozu i o 25 % méně vody. A jak poznáte, jestli se nákup nového spotřebiče vyplatí více než oprava? Nikdy do ní neinvestujte více než polovinu toho, co stojí nový spotřebič.

4.) Neplaťte za energie více než doopravdy musíte – odebírejte energie levněji

Ze elektřinu a plyn můžete ušetřit i jinak než vypínáním nepotřebných spotřebičů a dalšími opatřeními. Jak by se vám líbilo odebírat levný plyn a elektřinu? Jistě jste si všimli, že plyn nabízí široké spektrum dodavatelů – vyberete-li si toho nejlevnějšího, ušetříte. Zohledněte, že i drobný rozdíl v tarifech z dlouhodobého hlediska vygeneruje částku řádově v tisících. Domácnosti, které plynem či elektřinou topí, používají je k ohřevu vody i k vaření, tak mohou změnou dodavatele ročně ušetřit i deset tisíc korun. Porovnání cen plynu a elektřiny je zdarma a zabere vám jen několik minut volného času. Přechod k jinému dodavateli je rychlý a většinu administrativních záležitostí za vás vykoná nový dodavatel.

Publikováno: 16. 12. 2013

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam

Tagy: jak ušetřit za elektřinu | jak ušetřit za energie | jak ušetřit za plyn