Víte, proč jsou barvy na kov a železo tak skvělí pomocníci?

Pokud nevěnujete důkladnou pozornost ošetření kovů, vliv počasí časem zásadně ovlivní jejich původení vzhled. S kvalitním ošetřením tomuto zhoršení můžete zabránit a dodat kovům opět nový život.

Znáte účel a význam barev na kov a železo?

Barvu na kov si většinou vybíráme na základě složení, rychlosti schnutí, techniky nanášení či podle konečného vzhledu natíraného povrchu.

Hlavním úkolem barvy na kov či železo je zabezpečit antikorozní ochranu kovu, především pokud se nachází v exteriéru. Ptáte se proč? Protože největším nepřítelem kovových konstrukcí je koroze, která vzniká vlivem povětrnostních podmínek, nejčastěji při kontaktu s vodou a vlhkostí. Tyto chemické změny svým působením poškozují nejen povrchovou strukturu kovu, ale zároveň mění i jeho vzhled. Z toho důvodu hraje barva na železo a kov klíčovou roli v ochraně před destruktivním vlivem vnějšího prostředí a zároveň častokrát plní i estetickou či bezpečnostní úlohu. A jaké jsou její další přínosy?

1. Antikorozní ochrana

Barvy poskytují kovovým povrchům ochranný štít před vlivy vlhkosti, atmosférických srážek a chemických látek v ovzduší. Speciální antikorozní barvy obsahují inhibitory koroze, které brání procesu odxidace kovu.

2. Estetická hodnota

Barvy na kov mají dvojitou úlohu, nejenže poskytují ochranu před korozí, ale zároveň otevírají dveře k bezbřehým možnostem designu. Díky barvám můžete přizpůsobit vzhled kovových konstrukcí podle vašich architektonických nebo designových požadavků. V restaurovaných interiérech častokrát podtrhne celkový design, například správně zvolená barva na zárubně, která dodá prostoru hravost, výraz, ale i decentnost a styl.

3. Bezpečnost

Ve vícero odvětvích, jako například v průmyslu a dopravě, barvy slouží k rozpoznávání konkrétních částí nebo funkcí. Signalizují bezpečnostní prvky, různé zóny nebo nebezpečné oblasti, které je častokrát potřebné zviditelnit.

4. Úspora nákladů

Investice do kvalitních barev může výrazně prodloužit životnost kovových materiálů. Ochrana před korozí a jinými vnějšími vlivy znamená, že kovové konstrukce vyžadují méně častou údržbu a opravy, což z dlouhodobého hlediska šetří náklady.

5. Označení a zvýraznění

Barvy se používají ke zvýraznění důležitých detailů na kovových površích. Označují různé komponenty, čímž ulehčují údržbu, opravy a kontroly.

6. Odraz světla a viditelnost

Barevné nátěry mohou zlepšit odraz světla, což je důležité v dopravě nebo průmyslu, kde je kladený důraz na viditelnost a bezpečnost.

Kromě kovů je stále oblíbeným a i často vyhledávaným materiálem plech, ten stejně jako kovy vyžaduje náležitou péči a ošetření antikorozním nátěrem. Výhodou je, že barva na plech se v dnešní době dá krásně přizpůsobit prostředí, a tak můžete velmi snadno změnit celkový vizuál např. vaší střechy.

Na co byste měli myslet před nákupem barvy?

Předtím, než začnete s nátěrem nebo renovací, je důležité věnovat pozornost objektu, který chcete upravovat. Je nutné zohlednit jeho současný stav povrchu. Rozhodující je i to, zda plánujete udělat první nátěr, nebo jde o rozsáhlejší renovaci.

Rovněž je dobré vědět, s jakým materiálem budete pracovat a jaká je jeho současná povrchová úprava. Například zda je materiál železný, pozinkovaných plech, hliník a podobně. Tyto informace jsou důležité hlavně u velkých renovací, jejichž cílem je zároveň obnovit funkční vlastnosti materiálu a prodloužit jeho životnost, kdežto při malých renovacích se často jedná jen o estetickou záležitost.

Výběr správné barvy na konkrétní kovový povrch a prostředí je klíčový pro dosáhnutí kýženého výsledku. Mějte na paměti, že dnes už moderní barvy na kov disponují vysokou mechanickou odolností, voděodolností a vydrží i v tak náročných podmínkách, jako jsou prudké změny teplot a vlhkosti.

Publikováno: 04. 05. 2024

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Martina Glosová