Vintage bydlení zavání starými dobrými časy

Nudí vás stávající podoba vaší domácnosti? Pokud máte pocit, že to u vás vypadá stejně unyle jako u sousedů, známých a vůbec u každého, koho jste za poslední dobu navštívili, berte to jako výzvu. Pusťte se do práce a zařiďte si interiér v jedinečném stylu – tak aby v něm zavládla příjemná atmosféra a opět jste se domů těšili. Znamenitou volbou je vintage styl. Pohodlně se usaďte a seznamte se s jeho charakteristickými prvky.

Pozor – vintage není retro

Než se pustíte do úprav, ujasněte si rozdíl mezi vintage a retrem. Ač mají něco společného, jedná se o dva samostatné styly. Zatímco retro se nese v duchu reinkarnace trendů let 60. a 70., ovšem v inovovaném hávu, vintage přináší zpět vše prověřené a původní. Obvykle jde o mimořádně kvalitní nábytek.

Prohledejte půdu, navštivte starožitnictví

Kdo ví, třeba vám na půdě nebo ve sklepě odpočívá vintage nábytek, jehož krásu doceníte až nyní. Anebo množství stylových doplňků, které nesmí chybět. Na rozdíl od minimalismu jsou vintage interiéry mnohem plnější. Pokud doma nenajdete nic použitelného, nevěšte hlavu. Stoprocentně uspějete ve starožitnictví. Anebo u specializovaných prodejců, kteří mají v nabídce nové výrobky ve vintage stylu. Mnohé věci jsou velmi autentické a působí, jako kdyby je někdo přenesl do současnosti strojem času.

Neutrální základ a výraznější doplňky

Přijměte fakt, že vintage bydlení není cirkus. Vládne v něm klid, který umocňují neutrální zemité tóny. Přesto se nemusíte být, že by u vás doma zavládl smutek. Podkladové odstíny šedé, béžové, hnědé či pastelové můžete doplnit výraznějšími doplňky. I tak se ale snažte držte zkrátka – vintage má být elegantní až romantický, ne však vykřičený.

Pečlivě zvolené materiály

Bydlení ve vintage stylu je typické kvalitními materiály. Hlavní roli hraje masivní dřevo, které můžete vkusně doplnit kovem. A samozřejmě nesmí chybět bavlnění textilie – ideálně s patinou starých časů, jež je charakteristickým znakem také pro nábytek a dekorace.

Publikováno: 06. 02. 2020

Kategorie: Interiér

Autor: Adam