V posteli trávíme dost času na to, abychom si dali záležet na jejím výběru

Většina z nás stráví v posteli přibližně třetinu života a jistě uznáte, že to je dost času na to, abychom jejímu výběru věnovali řádnou pozornost. Kvalita spánku jde totiž ruku v ruce s kvalitou života mimo lůžko a budete-li vybírat svědomitě, získáte nejen elegantní kus nábytku, který bude dominovat vaší ložnici, ale hlavně zázemí, ve kterém si vždy perfektně odpočinete. V opačném případě nikdy nebudete úplně fit.

Vybíráme rám

Rámy jsou nejvíce vidět a jsou to právě ony, na nichž si při výběru postele zakládáme zdaleka nejvíce. V současné době není problém najít konstrukci, která by odpovídala našim požadavkům – na trhu jsou stovky nejrůznějších provedení a je jen na vás, jaký design a materiál zvolíte. Obecně se těší největší oblibě postele z masivu, které navozuje útulnější atmosféru než chladný kov. Na druhou stranu ani elegantní kovová konstrukce neudělá v moderním interiéru ostudu.

Odborníci doporučují konstrukce na nožičkách a je-li to možné, tak i bez úložného prostoru. Jedině takové rámy totiž dokáží zajistit plynulé proudění vzduchu a odvětrávání matrace. Dalším prvkem, který by neměl v rámu chybět, je čelo. Kromě toho, že zvýší váš pocit soukromí, vás ochrání před průvanem.

Lamelový rošt

Součástí postele není jen matrace, ale také její podklad – lamelový rošt. Nezbytný prvek pomocí pružných lamel zajišťuje správné držení těla a páteře. Je mnohem lepší než klasická pevná a neprodyšná podložka, protože umožňuje proudění čistého vzduchu. Kromě toho je také hygieničtější – lze kdykoliv jednoduše vyndat a očistit od usazeného prachu. To ocení zejména alergici a astmatici.

Rošty jsou k mání v mnoha variantách a výběr je nejen otázkou financí, ale také zvolené matrace. Pro některé typy matrací je efektivní kombinace pouze s určitými druhy roštů. Většinu typů matrací lze zkombinovat s libovolným roštem, ale existují i také, které jsou určeny pro použití s polohovatelným roštem. Jde o pružnější matrace z latexu či viskoelastické nebo polyuretanové pěny. S polohovacím roštem byste naopak neměli kombinovat pružinovou matraci.

Jaká je ideální velikost postele?

Podle odborníků by rozloha ložnice pro dvě osoby neměla mít méně než 12 m2, což je v malých bytech nereálné. Nesnažte se ji proto přeplnit nábytkem a dbejte na to, abyste měli kolem lůžka dostatek prostoru. Co se týče rozměrů samotné postele, dvojlůžko musí být nejméně 200 – 220 cm dlouhé a 180 – 200 cm široké. Minimální výška lůžka by měla činit cca 45 cm a v případě starších lidí dokonce o 5 – 10 cm vyšší.

Kde nakupovat?

V současné době dobře nakoupíte u oblíbeného prodejce, společnosti Nejlepší Nábytek. Ta v roce 2010 spustila e-shop (najdete ho na www.nejlepsi-nabytek.cz), ve kterém si můžete prohlédnout a objednat bohatou nabídku postelí, ale i kompletního sortimentu nábytku pro celé bydlení. Nechybí ani dětské postýlky a futonové či čalouněné postele. Budete-li si chtít novou postel osahat, zajeďte se na ni podívat do showroomu v Lounech. Samozřejmostí je možnost dopravy, vynášky a montáže a to v rámci celé ČR.